gerbonis
Labklājības ministrija
Vājredzīgajiem - Lielie burti
  •  
  •  
  •  

Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas projekts, ar ko groza Direktīvu 2004/37/EK par darba ņēmēju aizsardzību pret risku, kas saistīts ar kancerogēnu vai mutagēnu iedarbību darbā

2018.gada 5.aprīlī janvārī Eiropas Komisija (turpmāk – Komisija) publicēja trešo priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Direktīvu 2004/37/EK par darba ņēmēju aizsardzību pret risku, kas saistīts ar kancerogēnu vai mutagēnu iedarbību darbā (turpmāk –direktīvas projekts). Iepriekš Komisija 2016.gada 13.maijā jau bija publicējusi pirmo priekšlikumu, pārskatot vai nosakot robežvērtības 13 ķīmiskajām vielām un 2017.gada 10.maijā otro priekšlikumu par 8 kancerogēnām vielām, attiecīgi kopā izmaiņas jau attiecināmas uz 21 vielu.

Direktīvas projekta mērķis ir uzlabot darba ņēmēju veselības aizsardzību, samazinot kancerogēno vielu iedarbību darbavietā, palielināt Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesību aktu efektivitāti šajā jomā un nodrošināt lielāku skaidrību un vienlīdzīgākus konkurences apstākļus. Publicējot šos priekšlikumus, Komisija turpina īstenot apņemšanos, uzlabot ES ietvara darba ņēmēju aizsardzību. Turklāt Komisija uzsver, ka minētais direktīvas projekts uzlabos aizsardzību aptuveni 1 miljonam nodarbināto Eiropā, kā arī palīdzēs veidot drošākas un veselībai nekaitīgākas darba vietas, kas ir viens no Eiropas Sociālo tiesību pīlāra pamatprincipiem.

Pamatojoties uz pieejamo informāciju, tostarp zinātniskajiem un tehniskajiem datiem direktīvas projekts paredz noteikt jaunas arodekspozīcijas robežvērtības 5 kancerogēnām vielām:

  • kadmijs un tā neorganiskie savienojumi;
  • berilijs un tā neorganiskie savienojumi;
  • arsēnskābe un tās sāļi, kā arī tā neorganiskie arsēna savienojumi;
  • formaldehīds;
  • 4,4'-metilēn-bis (2-hloranilīns) (MOCA).

Papildus, lai mazinātu slogu darba devējiem, ir paredzēts pārejas periods kadmija un berilija neorganiskajiem savienojumiem attiecībā uz visām nozarēm (kadmijam (Cd) - 7 gadi, berilijam (Be) - 5 gadi), savukārt arsēnskābei un tās sāļiem, kā arī neorganiskajiem arsēna savienojumiem 2 gadu pārejas periods vara kausēšanas nozarē.

Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas projekts, ar ko groza Direktīvu 2004/37/EK par darba ņēmēju aizsardzību pret risku, kas saistīts ar kancerogēnu vai mutagēnu iedarbību darbā

 

Kontaktpersona:
Darba attiecību un darba aizsardzības politikas departamenta vecākā eksperte Jolanta Geduša (tālr.67021526, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.)