gerbonis
Labklājības ministrija
Vājredzīgajiem - Lielie burti
  •  
  •  
  •  

Presei pirmālapa Pilns arhīvs
| 20.09.2019

Trešdien, 25. septembrī plkst. 13.00 plašsaziņas pārstāvji tiek aicināti uz preses konferenci, kas notiks viesnīcas Labklājības ministrijas (Skolas ielā 28) konferenču zālē. 

Preses konferencē informēs par 1. oktobrī gaidāmās pensiju indeksācijas novitātēm.  Tiks runāts arī par šīgada skolēnu vasaras darbu rezultātiem un citām labklājības nozares aktualitātēm. 
Preses konferencē piedalīsies labklājības ministre Ramona Petraviča, LM valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece un Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone .

Mediju pārstāvji aicināti pieteikt savu dalību, zvanot pa tālruni 64331829. 
 

| 17.09.2019

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) izsludina konkursu skolēniem “Dzīve manā telefonā”, aicinot radošos darbos izklāstīt savas domas, idejas un pārdomas par viedierīču lietošanas paradumiem, tām veltīto laiku, ierīču nozīmi un ietekmi viņu dzīvēs, kā arī ar to saistīto pieredzi, kas varētu būt noderīga citiem vienaudžiem.

Konkursā var piedalīties ikviens vispārizglītojošās vai profesionālās izglītības iestādes skolēns vai audzēknis, sākot no 7. klases. Konkurss tiek organizēts, lai noskaidrotu skolēnu viedokļus par mobilo tālruņu ietekmi un nozīmi viņu dzīvēs, apzinot gan pozitīvo, gan negatīvo pieredzi.

Darbus dalībai konkursā var iesniegt no 17. septembra līdz 17. oktobrim. Labāko darbu apbalvošana notiks kustības “Draudzīga skola” konferences laikā novembra sākumā. Sīkāka informācija par konkursu atrodama VBTAI mājaslapā www.bti.gov.lv, sadaļā “Konkursi”.

| 16.09.2019

Tuvojoties Starptautiskajai senioru dienai, kas tiek atzīmēta 1. oktobrī, labklājības ministre Ramona Petraviča aicinās Saeimu rīkot atvērto durvju dienu Saeimas namā. Šāda prakse ieviesta Vācijas Parlamentā, un šī lieliskā pieredze būtu jāpārņem arī Latvijā. 

“Ir vērts atvēlēt  vienu dienu gadā, lai tuvinātu Latvijas seniorus Saeimas darbam, tā uzlabojot komunikāciju un veicinot dialogu par jautājumiem, kas nezaudē aktualitāti gadu no gada. Sauksim to par Atvērto durvju dienu senioriem Saeimā,“ rosina ministre Ramona Petraviča.

Latvijas Saeimas namu un plenārsēžu darbību klātienē vērot ikdienā nav iespējams, tomēr tas neizslēdz iespēju rīkot atsevišķu pasākumu, kur senioriem piedāvāt ne tikai ekskursiju Saeimas nama telpās, bet dalību  plenārsēdē, iespēju uzdot jautājumus deputātiem un saņemt atbildes uz tiem. 

 “Iepazīstoties ar Vācijas pieredzi, secinu, ka šādas tikšanās veicina komunikāciju un labāku izpratni vienam par otra darbu un reālo situāciju. Tas nekādā ziņā neizraisa ne liekus asumus sarunās par “karstajām tēmām”, ne apgrūtina Saeimas darba kārtību. Mazliet pacietības pie drošības pārbaudes un dažas stundas atkāpei no darba plāna pretim var dot neatsveramu ieguvumu komunikācijā turpmāk,“ ir pārliecināta Ramona Petraviča. 

Daudzviet Latvijā 1. oktobrī tiek rīkoti dažādi pasākumi senioriem, lai pievērstu uzmanību nozīmīgai un lielai Latvijas sabiedrības daļai. Tie ir gan pašu senioru koncerti, gan apsveikumu runas viņiem. Tomēr šāda Atvērto durvju diena senioriem Saeimā varētu kļūt par labu tradīciju pozitīvam dialogam.

“Ceru uz kolēģu atbalstu šai idejai kā valdībā, tā Saeimā,“ pauž labklājības ministre Ramona Petraviča.
 

| 11.09.2019

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu un pusaudžu Uzticības tālrunis 116111 no 6. līdz 8. septembrim rīkoja akciju “Uzticības tālrunis tēviem”, lai sabiedrībā aktualizētu tēva lomu ģimenē un sniegtu informatīvu un psiholoģisku atbalstu tēviem. Akcijas laikā tika sniegta 60 psiholoģiskās konsultācijas.

Akcijas laikā Uzticības tālruņa konsultantiem zvanīja ne tikai tēvi, bet arī bērnu mātes, vecāsmātes, kaimiņi utt. Aktuālākās akcijas laikā skartās tēmas bija par kontakta veidošanas ar bērnu problēmām, konfliktu risināšanu starp vecākiem par saskarsmes ar bērnu tiesībām, par bērniem ar atkarības problēmām un iespējām viņiem palīdzēt, kā arī uzturlīdzekļu maksāšanu bērniem. Tāpat arī skarti jautājumi par bērnu drošību, vardarbību pret bērniem un dažādiem bērnu aprūpes aspektiem. Vairākos gadījumos Uzticības tālrunis saņēma informāciju par gadījumiem, kad vecāki nespēj nodrošināt bērnam atbilstošu aprūpi alkohola atkarību un aprūpes prasmju trūkuma dēļ.

Septembrī Uzticības tālrunis rīko vairākas akcijas, lai sniegtu atbalstu ģimenēm ar bērniem. Visa mēneša garumā uz Uzticības tālruni īpaši aicināti zvanīt vecāki, kā arī bērnu aizbildņi, audžuvecāki un adoptētāji. Ģimenes mēneša ietvaros trešdien, 11. septembrī, no plkst. 13.00 līdz 15.00 viesosies televīzijas un radio raidījumu vadītājs Valdis Melderis, kurš atbildēs uz jautājumiem un dalīsies savā pieredzē par vecāku – bērnu attiecībām.

Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 strādā visu diennakti un ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona.

| 06.09.2019

Kopš 2010. gada septembra otrā svētdiena Latvijā ir Tēva diena. Tā ir oficiāli atzīmējama diena, kas iekļauta atceres un atzīmējamo dienu kalendārā. Lai gan atsevišķās valstīs Tēva dienas tradīcija mūsdienu izpratnē uzsākusies jau 20. gadsimta sākumā, lielākajā pasaules daļā tā ir relatīvi jauna tradīcija. Tēva dienu dažādās pasaules valstīs svin atšķirīgos datumos, un pārsvarā tā ir svētku diena. 

“Tēva dienas nosaukums pats par sevi izsaka to, ka ir nepieciešami divi, lai veidotu ģimeni. Mēs atzīmējam Mātes dienu, un arī mūsu tēti ir pelnījuši dienu, kurā visa ģimene viņu palutina ar mīļiem vārdiem.  Es domāju, ka tā arī tie tēvi, kuri savu lomu pilda mazāk apzinīgi, kļūst pārliecinātāki par sevi un ar daudz lielāku atbildības izjūtu pret bērniem un ģimeni. Novēlu visiem tētiem šajā dienā pārdomāt tās lietas, kas vēl jāiemācās, lai kļūtu par labāku tēvu. Lai Tēva diena viņus motivē un sniedz spēku virzīties tālāk”, sveicot ģimenes Tēva dienā, uzsver labklājības ministre Ramona Petraviča.

Daži interesanti skaitļi un fakti par tēviem:

  • 2018. gadā visvairāk bērni piedzimuši tēviem vecumā no 25 līdz 34 gadiem. Vidējais tēva vecums turpina pieaugt. 
  • 2018. gadā paternitātes pabalstu saņēma 10 299 vīrieši.
  • Saskaņā ar nodibinājuma “Centrs Dardedze” veikto aptauju, 65% aptaujāto vīriešu piekrituši, ka vēlētos pavadīt vairāk laika ar saviem bērniem, 59% respondentu piekrituši, ka tēva loma ir viena no vislabākajām pieredzēm, ko var piedzīvot vīrietis. 38% respondentu piekrīt, ka ar bērniem ir vērts sākt kaut ko kopā darīt, kad viņi sākuši staigāt, runāt un ir kļuvuši prātīgāki. Savukārt 21% tēvu piekrīt, ka tēva galvenais uzdevums ir rūpēties, lai ģimenē netrūktu naudas.
  • Darba likumā ir noteiktas tiesības, kas ļauj tēviem vairāk laika veltīt bērniem dažādos bērna vecuma posmos. Tēviem, kuri aprūpē mazāk par trijiem bērniem vecumā līdz 14 gadiem pienākas ne mazāk par vienu darba dienu papildatvaļinājuma. Tiem, kuri aprūpē vismaz trīs bērnu vecumā līdz 16 gadiem vai bērnu ar invaliditāti – trīs darba dienas papildatvaļinājuma. Desmit kalendāra dienas ilgs atvaļinājums pienākas tēviem pēc bērna piedzimšanas. Atvaļinājumu bērna tēvam piešķir tūlīt pēc bērna piedzimšanas, bet ne vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas. 
  • Eirobarometra 2014.gada aptaujā par dzimumu līdztiesību Latvijā, jautājumā par to, kas būtu jādara, lai palielinātu laiku, ko vīrieši velta ģimenes pienākumiem, 41% respondentu piekrita, ka būtu jāmaina vīriešu un zēnu attieksme pret ģimenes pienākumiem un 31% norādīja, ka būtu jārūpējas, lai vīrieši netiktu diskriminēti, ja tiek izmantots atvaļinājums, lai rūpētos par bērniem vai citiem ģimenes locekļiem.
  • 52% respondentu atzinuši, ka pavada vairāk laika kopā ar saviem bērniem, nekā to darīja viņu tēvi. 63% vīriešu atzinuši, ka ģimenē par bērniem rūpējas abi vecāki, savstarpēji vienojoties. 72% aptaujāto vīriešu norādījuši, ka dzīvo kopā ar savu bērnu māti, 13% vīriešu norādījuši, ka viņu bērni dzīvo kopā ar viņiem, 28% - kopā ar bērnu mātēm, 9% - ikdienas aizgādība tiek dalīta, 50% - cits variants.
| 05.09.2019

Septembra otrajā svētdienā, kas šogad ir 8. septembrī, Latvijā tradicionāli tiek atzīmēta Tēva diena. Tādēļ Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 no 6. līdz 8. septembrim rīko akciju “Uzticības tālrunis tēviem”.

“Tēva loma bērna dzīvē ir ļoti svarīga, jo visbiežāk tieši tētis mazajam cilvēkam veido priekšstatu par to, kādam jābūt vīrietim un tēvam. Savu priekšstatu par ģimeni bērni veido, vērojot un komunicējot ar savu tēti, redzot mammas un tēta attiecības. Viņu prātā veidojas priekšstats par to, kā tētis dara dažādus ar ģimeni saistītus darbus: palīdz mājas sakopšanā, gatavo ēdienu, aprūpē bērnus, spēlējas, kā palīdz pildīt skolā uzdotos darbus, izturas pret citiem ģimenes locekļiem. Laikam ejot, tēta loma diezgan būtiski ir mainījusies, kā dēļ ir jāmainās arī tētiem. Un būt labam tēvam – tas noteikti nav viegls uzdevums, tādēļ aicinām tēvus vērsties pēc palīdzības kāda sasāpējuša jautājuma atrisināšanā”, saka VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Vēja.

Akcijas laikā tēvi ir īpaši aicināti zvanīt UT speciālistiem un saņemt profesionālas psiholoģiskās konsultācijas un atbalstu jautājumos saistībā ar bērniem, pārrunājot dažādas iespējami aktuālas tēmas – bērnu un vecāku savstarpējās attiecības un konfliktu risināšanas iespējas, bērnu attiecības ar vienaudžiem, skolotājiem utt., kā arī dažādus bērna drošības aspektus internetā. Tieši tāpat tēvus var interesēt jautājumi par bērnu attīstības fiziskajiem, garīgajiem un emocionālajiem aspektiem, rīcība gadījumā, ja bērns ir cietis no fiziskas, emocionālas vai seksuālas vardarbības, dažādas bērna emocionālās problēmas, kā arī bērna pozitīvās disciplinēšanas metodes un rīcības stratēģijas.

 Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 strādā visu diennakti un ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona.

| 03.09.2019

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) ir izstrādājusi informatīvu metodisko materiālu apkopojumu – rokasgrāmatu bāriņtiesām, kas sekmēs vienotu un kvalitatīvu bāriņtiesu darbības praksi visā Latvijā.

“Rokasgrāmatā sistematizēti un apkopoti līdz šim VBTAI izstrādātie metodiskie materiāli bāriņtiesām, kā arī aktualizēti un no jauna sagatavoti virkne svarīgu materiālu, kas būs noderīgi bāriņtiesu ikdienas darbā”, norāda VBTAI Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore Valentīna Gorbunova. Aktīvi izmantojot šo rokasgrāmatu, bāriņtiesas varēs uzlabot savu darba kvalitāti un nodrošināt, lai visi lēmumi un darbības konkrētu lietu ietvaros tiktu vērtēti no bērna vislabāko interešu perspektīvas.

Rokasgrāmatas mērķis ir sniegt bāriņtiesām metodisku atbalstu bērnu tiesību aizsardzības nodrošināšanā, izskaidrojot normatīvo aktu prasības un sniedzot ieskatu bāriņtiesas darbībā dažādu situāciju, kas saistītas ar bērna tiesību aizsardzību, risināšanā.

Rokasgrāmata ir veidota kā ikdienā ērti izmantojams darba materiāls, kas pieejams interneta vidē, un kurā ērti iespējams atrast interesējošo informāciju un ātri pārvietoties pa sadaļām, izmantojot saites. Rokasgrāmata ir “atvērtā tipa” informatīvais materiāls, kas laika gaitā tiks nepārtraukti aktualizēts un papildināts atbilstoši aktualitātēm un izmaiņām normatīvajos aktos.

Lai iepazītos ar rokasgrāmatu, lūdzam sekot saitei http://www.bti.gov.lv/lat/barintiesas/metodiskie_ieteikumi_/?doc=5503&page=

Arhīvs Pilns arhīvs