Izsludināta iedzīvotāju balsošana konkursā „Gada balva sociālajā darbā 2024”

Labklājības ministrija no 2025. gada 6. janvāra līdz 27. janvārim izsludina iedzīvotāju balsošanu par izvirzītajiem pretendentiem konkursa „Gada balva sociālajā darbā 2024” nominācijās.

Konkursa mērķis ir apzināt sociālos darbiniekus Latvijā, kuri aktīvi un godprātīgi darbojas sociālā darba praksē (sociālajos dienestos, to struktūrvienībās, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, nevalstiskajās organizācijās un citās sociālo pakalpojumu sniedzēju institūcijās, kā arī citās institūcijās, kuras nodrošina sociālā darba pakalpojumu), sniedz profesionālu atbalstu iedzīvotājiem dažādu sociālo problēmu risināšanā un novēršanā, pagodināt visprofesionālākos un atsaucīgākos sociālos darbiniekus, kā arī popularizēt un veicināt sociālā darba attīstību, profesijas prestižu un labo praksi.

Konkursa žūrijas komisijā iedzīvotāju balsošanai izvirzītie pretendenti:

Nominācija “Labākais sociālais darbinieks sociālajā dienestā 2024”

Balsojuma anketa elektroniski aizpildāma: https://www.visidati.lv/aptauja/10341445/

dace dzilna portrets

Informācija par pretendenta sasniegumiem

2024. gadā:

Dace Dzilna kā sociālā darbiniece ar visām personu grupām strādā kopš 2000. gada. Viņai piemīt prasmes sarunāties ar klientiem, kuriem nepieciešama specifiskāka komunikācija, prot pielietot alternatīvus saskarsmes veidus domstarpību risināšanā. Darbu dara ar prieku un augstu atbildības sajūtu, atzīstot, ka sociālais darbs ir aizraujošs un nozīmīgs sabiedrībai kopumā. Dacei piemīt veselīga pašapziņa, raksturīga nepārtraukta profesionālā pilnveidošanās. Viņas pārliecība - neviens darbs nav tik grūts, lai to nepadarītu, neviens mērķis nav nesasniedzams. Dace ir darbinieks, par kura darbībām un rīcību lepojas kolēģi.

Savā profesionālajā darbībā Dace īpašu uzmanību pievērš preventīvajam darbam, mēģinot jaunu pieeju un metožu izmantošanu, lai efektīvāk risinātu sociālās problēmas. Sniedz atbalstu kopienas senioriem, cenšas aktivizēt brīvprātīgo darbu kopienā, aktivizē daudzbērnu ģimeņu bērniem jaunu prasmju apguvi, iesaistot kopienas bibliotēku, kā vienu no resursiem.

Daces Dzilnas ieguldījumu sociālajā darbā var raksturot ar franču sociologa Pjēra Burdjē ideju par kapitālu. Viens no galvenajiem virzieniem Daces darbā ir sociālais kapitāls, kas ir vērsts uz sadarbību veicinošu sociālo attiecību veidošanu, kas balstās uz kopīgām normām, vērtībām un izpratni, kā arī tas stiprina kopienas spēku. Dace zina, kurš kopienā var samūrēt senioram krāsni, kurš var sniegt atbalstu ģimenei ar bērniem un kurš  nogādāt pārtikas pakas tālākajā pagasta malā. Dace ir sociālā darba speciālists ar plašām zināšanām gan sociālajā darbā, gan, ņemot vērā iepriekšējo darba pieredzi, veselības aprūpē, tādēļ bieži vien ir padomdevēja kolēģiem. Viņa piedalās organizētajās starpprofesionāļu kovīzijās, piemīt plašs redzējums konkrētu situāciju risināšanā, kas ir vērsta uz klienta labbūtības veicināšanu un pašnoteikšanos.  Darbā piemēro zināšanas psihosociālajā konsultēšanā, ko apguvusi apmācībās “Sistēmiskā konsultēšana sociālajā darbā”.  Ar iegūtajām zināšanām dalās ar kolēģiem gan kopīgās sanāksmēs, gan individuāli.

Dace ir izveidojusi sadarbības tīklu kopienas ietvaros ar bāriņtiesu, ģimenes ārstu, pagasta pārvaldi, izglītības iestādēm, kas balstīts uz cieņpilnām savstarpējām attiecībām, korektumu, kompetenču robežu ievērošanu. Daces darba rezultāti, sadarbība ar klientiem, kolēģiem, sadarbības partneriem norāda uz augstu profesionalitāti, pozitīvu attieksmi un komunikāciju.

Kolektīvā ir draudzīga, veido dzīvespriecīgu gaisotni. Raksturīgākās iezīmes: ticība saviem spēkiem, augstas darbspējas, mērķtiecība, neatlaidība, spēja iedvesmot, aizraut ar idejām, spēja saskatīt katrā lietā ko pozitīvu un nozīmīgu, spēj celt gan kolēģu, gan klientu pašvērtējumu un viņu vērtīgumu. Vajadzības gadījumā var darīt jebkuru pienākumu sociālā gadījuma risināšanas ietvarā. Dace profesionāli spēj izvērtēt ģimenes situācijas, vajadzības un piedāvāt atbilstošākos pakalpojumus, un piesaistīt citu institūciju speciālistus, kuri savas kompetences ievaros var palīdzēt atbalsta sniegšanā. Dace popularizē sociālo darbu, par to informējot izglītības iestādes, ģimenes ārstus un citus sadarbības partnerus. Augusta mēnesī piedalījās un motivēja ģimenes piedalīties sociālā dienesta rīkotajā trīs dienu pasākumā “Kopā būšana” ģimenēm ar bērniem, kuru mērķis stiprināt ģimeniskās saites, veidojot ciešāku bērnu-vecāku saikni. Tāpat Dace ir aktivizējusi savstarpēju solidarizāciju, labdarību – seniori, kas brīvo laiku pavada veidojot adījumus, sniedz atbalstu ģimenēm ar bērniem un vientuļajiem senioriem, kam nepieciešamas siltas vilnas zeķes.

Citi kolēģi no Daces var mācīties, kā birokrātiskas lietas padarīt aizraujošas, saprotamas, palīdzošas klientiem. Daces metožu krātuvīte ir ļoti bagāta un viņa prot atrast to īstāko un vispiemērotāko konkrētajai situācijai. Dace ar klientiem strādā gan individuāli, gan organizē ģimenes sapulces, pēc nepieciešamības piesaista pakalpojumus un citus speciālistus.

Inguna Kronberga  portrets

Informācija par pretendenta sasniegumiem 2024. gadā:

Inguna Kronberga ir paraugs tam, kādam ir jābūt sociālajam darbiniekam sociālajā dienestā. Ētikas normu ievērošana ir ceļa karte, ko Inguna ievēro ikdienas darbā gan ar klientiem, gan kolēģiem. Inguna pārliecinoši kolēģiem norāda, ja tiek pārkāptas ētikas normas, to pamatojot ar konkrētiem faktiem. Inguna ir empātiska un atsaucīga. Prioritāte ir ikviena cilvēka tiesības izteikties, ciena viedokļu dažādību. Ir atvērta sadarbībai. Saņem pozitīvas atsauksmes no sadarbības partneriem par darbu un risinājumu meklēšanu dažādos darba procesos. Inguna ir atvērta jauninājumiem un dažādībai.

Inguna jau vairāk kā 23 gadus strādā sociālā darba jomā un ir strādājusi dažādās specializācijās, līdz ar to pieredze, kas iegūta iepriekš, ļauj profesionālāk strādāt esošajā amatā.

Inguna šobrīd aktīvi strādā ar jauniešiem, kas ir jauna specializācija ieviešanas procesā. Viņa vada atbalsta grupas jauniešiem, piedalās nometnēs kā nometnes vadītāja. 2024. gadā darbojās kā nometnes vadītāja nometnei “Jēdzīgais brīvlaiks”, kas paredzēta jauniešiem vecumā no 13 -17 gadiem. Nometni organizēja Biedrība “Baložu pasts”. Inguna aktīvi darbojās arī projekta “Proti un dari 2.0” ietvaros, gan kā mentore, gan programmas vadītāja. Līdzdarbojās, lai ieviestu mentora pakalpojumu pašvaldībā jauniešiem, kuri ir ārpusģimenes aprūpē. Inguna ir atbalsts jauniešiem visā novadā. Viņa aktīvi darbojas Talsu novada Sadarbības grupā Bērnu tiesību aizsardzības jomā, pārstāvot jauniešu tiesības un intereses. Inguna sniedz ļoti lielu ieguldījumu labdarības akcijās, jo ar savu darbu nodrošina, lai svētku laikā mazaizsargāto ģimeņu bērni/jaunieši saņemtu pārsteigumu. Kopā ar jauniešiem Inguna metas izaicinājumos, kopā braucot ekskursijās un apmeklējot kultūras pasākumus. Šādu izbraucienu rezultāta jaunieši iegūst pieredzi, kā jēgpilni pavadīt brīvo laiku un gūt pozitīvas emocijas.

Inguna ir celmlauzis metodikas “Sociālais darbs ar jauniešiem” ieviešanai praktiskajā darbā, viņa piedalījās pilotprojektā, kad šo metodiku izstrādāja,  kolēģi no citu novadu sociālajiem dienestiem vēršas pie Ingunas pēc padoma un viedokļa. Sociālajam dienestam Inguna ir “dārgakmens”, īpaši uzsverot viņas ieguldījumu sociālajā darbā ar jauniešiem.

Inguna nodrošina sociālo darbinieku darbā ar jauniešiem apmācību sociālajā dienestā,  atbalsta kolēģus kovīzijās, sanāksmju laikā dalās ar iegūtām zināšanām un profesionāli pilnveido kolēģus jautājumos, kas saistīti ar sociālo darbu ar jauniešiem. Piedalās starpnovadu supervīzijās, kur gan iegūst, gan arī dalās ar zināšanām.

Inguna aktīvi virza un izglīto par sociālo darbu ar jauniešiem arī izglītības iestāžu darbiniekus, aktīvi sadarbojās ar biedrībām, lai nodrošinātu jauniešiem aktivitātes un atbalsta saņemšanu, tāpat arī iesaistās sociālo pakalpojumu attīstīšanā, izsakot savu viedokli, kas balstās uz praktisko darba pieredzi, kā galveno mērķi minot - lai sociālie pakalpojumi nodrošinātu mērķgrupas funkcionalitāti, saglabājot sociālo labklājību. Inguna strādā nākotnei, jo tic, ka ar savu darbu spēj uzlabot esošo situāciju un kāda jaunieša nākotni. Inguna ļoti īsā laika periodā spēj iemantot jauniešu uzticību un būt kā resurss viņu situācijas izmaiņām.

Darba spējas un mīlestība, cieņa pret sociālo darbu - tas ir par Ingunu. Viņa sociālo darbu popularizē sabiedrībā, ar lepnumu runājot par to ar citiem.

Baiba Āboliņas portrets

Informācija par pretendenta sasniegumiem 2024. gadā:

Baiba sociālajā jomā darbojas jau 23 gadus. Strādājusi kā ielu sociālā darbiniece, sociālā mentore, sociālā pedagoģe vakarskolā, praksē iegūstot noderīgas zināšanas un pieredzi sociālā darba jomā. Baiba jebkuru darbu veic ar lielu atbildības sajūtu, iedziļināšanos konkrētajā jautājumā, vienmēr ir klātesoša klientu situācijās, un savu profesionālo darbību prot savīt kopā ar vienkāršu cilvēcīgu attieksmi. Baiba ir atklāta un viņas viedoklis vienmēr ir argumentos balstīts. Viņa ar prieku dalās ar savām zināšanām, iesaistās sarežģītu situāciju risināšanā, ir atvērta atbalstam un padomam ikvienam kolēģim, kuram tas nepieciešams. Baibu, kā sociālo darbinieci darbam ar ģimenēm ar bērniem, var raksturot kā labu profesionāli.  Viņa darbā  ievēro sociālā taisnīguma principus, respektējot katra cilvēka  tiesības uz pašrealizāciju un pašnoteikšanos, īpaši uzsverot to, ka  sociālie darbinieki ir pārmaiņu veicinātāji sabiedrībā. Baiba ar savu profesionalitāti, cilvēcību un sirsnību ir lielisks paraugs kolēģiem.

Baiba aktīvi iesaistās dažādos pasākumos, lai aktualizētu  un veicinātu komunikāciju vietējā kopienā par jauniešu vajadzībām, piedaloties informatīvajās kampaņās, paneļdiskusijās. Viņa sadarbojas ar kopienas sociālo darbinieku iesaistoties starppaaudžu sadarbības veicināšanā – senioru un jauniešu kopīgu aktivitāšu organizēšanā. Baiba  aktīvi iesaista sociālajam atstumtības riskam pakļautos bērnus un jauniešus Cēsu novadā īstenotā projekta “Nosūtījums uz muzeju”  aktivitātēs, lai Cēsu kopienā starppaaudžu sadarbības ietvaros, ar regulāru kultūras aktivitāšu palīdzību uzlabotu jauniešu labbūtību un psihisko veselību. Baiba ir iniciatore un ideju radītāja LEADER programmas ietvaros, piedalījusies arī jauniešu  projekta  "PieDZĪVOT" pieteikuma sagatavošanā biedrības “Cēsu rajona lauku partnerība” izsludinātajā atklātajā projektu konkursā “Kopienu spēcinošas un vietas attīstību sekmējošas iniciatīvas”. 

Baiba ir apguvusi zināšanas gan Latvijā, gan ārvalstīs, un vienmēr izrāda interesi iemācīties ko jaunu.  Viņa ikdienā strādā kā psihosociālais darbinieks, kā arī sniedz atbalstu, piesaista pakalpojumus un citus speciālistus, lai palīdzētu ģimenēm ar bērniem. Savā praktiskajā darbā ar klientiem Baiba izmanto  sistēmisko pieeju un dažādas metodes, lai labāk izzinātu bērnu un jauniešu vajadzības. Viņa izmanto dažādas metodes, lai runātu par vērtībām un saskatītu klientu vajadzības. Viņa regulāri meklē iespējas un piesaista NVO un citus sadarbības partnerus jauniešu mērķu sasniegšanai.

Baiba aktīvi iesaistās dažādos vietējā mēroga semināros, izglītojot speciālistus par pusaudžu vajadzībām un spējām. Viņa vienmēr ir ieinteresēta dalīties ar savām zināšanām un prasmēm ar nodaļas darbiniekiem un citiem profesionāļiem.

Baiba ir par sadarbību visos līmeņos. Viņas ieskatā, tikai strādājot ciešā sadarbībā, ir iespējams sniegt  efektīvu un savlaicīgu  atbalstu klientiem. Baiba ir viena no iniciatorēm starpinstitūciju sadarbības komandu izveidei esošā novada pārvalžu teritorijās, lai iegūtu kopainu un efektīvāk meklētu risinājumus tiem izaicinājumiem, ar kuriem saskaras profesionāļi lauku teritorijās. Baibas ieskatā, ir būtiski panākt starpprofesionāļu vienotu redzējumu, lai attīstītu sociālos pakalpojumus bērniem un jauniešiem novadā. Vienmēr pati aktīvi darbojas starpprofesionāļu komandā, uzņemas atbildību un rīkojas.

Papildus saviem tiešajiem darba pienākumiem sociālā darbiniece ir biedrības “PārSlēdz!” dibinātāja un  projektu realizētāja. Ir ideju radītāja daudziem projektiem, kas saistīti ar jauniešu mentālo veselību un atkarības mazināšanu. Aktīvi sadarbojas ar biedrību “Sober Soul” ideju radīšanā, sadarbības veidošanā piedzīvojumu un pozitīvas pieredzes gūšanas nometņu organizēšanā.

2024. gadā Baiba piedalījās “Erasmus+” mazā mēroga partnerībā kopā ar Vācijas, Itālijas, Beļgijas kolēģiem, ar mērķi stiprināt atbalsta sistēmu darbā ar jauniešiem. Baiba meklē visa veida iespējas un atbalstu, lai spēcinātu jauniešus ar atkarības, uzvedības un mentālām veselības problēmām. 2024. gadā Baiba piedalījās mācībās Somijā projekta "Partnership building activity for NEET organisations aiming for Erasmus+ small-scale partnership projects in youth sector" ietvaros, kurā piedalījās 14 valstu pārstāvji. Pēc projekta noslēguma, Baiba turpina sadarboties, regulāri tiekoties tiešsaistes diskusijās  ar ārvalstu kolēģiem, lai rastu iespējas starptautisku partneru atrašanai  un starptautisku projektu realizēšanai.

Baiba ir darbinieks, kurš ikdienā dara vairāk, nekā to prasa tiešie darba pienākumi, un ikvienā situācijā viņa meklē un spēj saskatīt iespējas, kas var palīdzēt uzlabot Ģimeņu ar bērniem atbalsta nodaļas sniegtos pakalpojumus un klientu dzīves kvalitāti.

Baiba vienmēr ir par sociālā darba vērtībām, to iedzīvināšanu ikdienas darbā, par godīgumu– gan attiecībā pret klientiem, gan – kolēģiem, gan – sadarbības partneriem.

 

Nominācija “Labākais vadītājs sociālā darba jomā 2024”

Balsojuma anketa elektroniski aizpildāma: https://www.visidati.lv/aptauja/10341515/

 

Anita Beļajeva  portrets

Informācija par pretendenta sasniegumiem 2024. gadā:

Anita Beļajeva strādā Gulbenes novada Sociālajā dienestā kopš 2010. gada, kad darba gaitas uzsāka kā sociālā darbiniece dzimtajā Litenes pagastā, un tagad ir Sociālā dienesta vadītāja vietniece, Sociālā darba un sociālās palīdzības nodaļas vadītāja.

Anita ir sociālās nozares, jo īpaši sociālā darba un sociālās palīdzības  entuziaste, profesionāle ar daudzpusīgām zināšanām citās jomās, kuras pastāvīgi tiek  papildinātas. Anita piedalās Labklājības ministrijas organizētajās darba grupās un diskusijās, pārstāvot iedzīvotāju intereses sociālās palīdzības un sociālā darba attīstības lauku reģionos kontekstā. Viņa ir Gulbenes novada un Latvijas patriote, kura meklē un izmanto katru iespēju, lai  iedzīvotāji saņemtu pēc iespējas dažādus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību. Katrā Anitai uzticētajā pienākumā ir redzams, ka darbs tiek darīts ar lielu ieinteresētību pēc iespējas labāk, lai rezultāts tiktu sasniegts pēc būtības, un iedzīvotāji varētu saņemt nepieciešamo palīdzību un pakalpojumus vislabākajā kvalitātē.

Anita  jau daudzus gadus darbojas biedrībā “Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienība”, lai veicinātu sociālā darba un sociālo pakalpojumu attīstību ne tikai savā novadā, bet arī piedalītos priekšlikumu izstrādē sociālo dienestu darba uzlabošanas jautājumos visā Latvijā.

Anita prot vadīt savus darbiniekus tā, lai šis resurss nepārtraukti būtu uzlādēts ar entuziasmu un labās prakses piemēriem.  Tas palīdz regulēt un noturēt darba efektivitāti darba vietā. Darbinieki novērtē Anitas prasmi saliedēt komandu, izmantot individuālu pieeju un labvēlīgu, atbalstošu attieksmi, kā arī viņas iniciatīvu iesaistīties un sniegt atbalstu dažādu sociālo gadījumu risināšanā.

2022. gadā, kad Latvijā ieradās Ukrainas civiliedzīvotāji, Anita kopā ar sociālā dienesta vadītāju un citiem kolēģiem, bija tā, kura jau pirmajās dienās aktīvi iesaistījās atbalsta sniegšanas pasākumos. 

Anita savā darbā rīkojas atbilstoši sociālā darba ētikai, kā arī palīdz citiem izprast ētikas principus un normas, pret ikvienu cilvēku ir saprotoša, atbalstoša, spēj nodrošināt privātumu un konfidencialitāti. Viņa ir paraugs citiem, tādējādi veicinot sabiedrības uzticību iestādei un valsts pārvaldei.

Anita labi prot nodot citiem savas profesionālās zināšanas. Aktīvi organizē un iesaista darbiniekus mācībās un supervīzijās, piesaistot augsta līmeņa pasniedzējus. Viņa vienmēr ir atsaucīga, izpalīdzīga, sirsnīga. Jebkurā situācijā tiks rasti korekti un loģiski risinājumi.  

Anita ir cilvēks, kas iedvesmo, aizrauj, ieinteresē un bagātina citus. Viņa ir profesionāls speciālists, pie kura vienmēr var doties pēc padoma, rast risinājumus sarežģītās situācijās, objektīva, saprotoša, atbalstoša.

 

Daces Lagzdiņas portrets

Informācija par pretendenta sasniegumiem 2024. gadā:

Dace Lagzdiņa ir izcila profesionāle, kura ne tikai pārzina savu darba jomu, bet arī aktīvi strādā pie tās attīstības un pilnveides. Daces vadībā veikti svarīgi uzlabojumi sociālās palīdzības sniegšanā Liepājas iedzīvotājiem – klientiem vairs nav jāgaida garās rindās, jo var ērti  pierakstīties arī iepriekš klātienē, telefoniski vai pašvaldības elektronisko pieteikumu portālā.

2024. gadā viņas vadībā tika modelēti un ieviesti uzlabojumi sociālās palīdzības sniegšanā, kas būtiski uzlaboja sociālās palīdzības pieejamību un efektivitāti pašvaldībā. Jaunais modelis izstrādāts, balstoties uz rūpīgu situācijas analīzi un mūsdienīgu pieeju. Tas ietver inovatīvus risinājumus, piemēram, arvien vairāk ieviešot digitalizāciju klientu apkalpošanā un veicinot resursu racionālāku izmantošanu. 2024. gadā Liepājas Sociālajā dienestā veikti priekšdarbi pārejai  no datu apstrādes programmas SOPA un DigiSOC, kuros Dace ar savu pieredzi bijusi viena no galvenajām konsultantēm. 

Dace 2024. gadā kļuvusi par aktīvu sociālo pārmaiņu virzītāju un veicinātāju, sniedzot būtisku ieguldījumu pilsētas sociālajā jomā. Dace rosinājusi un attīstījusi vairākas sociālās politikas iniciatīvas, kas vērstas sociālā atbalsta pieejamības paplašināšanu mazaizsargātām iedzīvotāju grupām un inovāciju ieviešanu sociālajā darbā.

Dace aktīvi pārstāv sociālās nozares intereses profesionālajās organizācijās un nevalstiskajās organizācijās starpinstitucionālās sadarbības ietvaros, regulāri piedalās darba grupās un diskusijās, kurās apspriež nozarei aktuālus jautājumus, sniedzot vērtīgas rekomendācijas politikas veidotājiem. Viņas darbs ir palīdzējis izveidot jaunas, efektīvākas sadarbības formas starp valsts, pašvaldību un nevalstisko sektoru, tādējādi sekmējot sociālās nozares attīstību.

Daci raksturo iniciatīva, stratēģiskā domāšana un spēja iedvesmot citus. Viņa ir līderis, kurš ne tikai redz problēmas, bet arī piedāvā reālus un ilgtspējīgus risinājumus.

Dace 2024. gadā ir sniegusi nozīmīgu ieguldījumu sociālā darba atpazīstamības veicināšanā iedzīvotāju vidū, sociālās palīdzības iespēju un normatīvo aktu skaidrošanā iedzīvotājiem. Viņas iniciatīvas un veikums ir būtiski veicinājuši sabiedrības izpratni par sociālo darbu. Dace piedalījās informatīvajās kampaņās un pasākumos, kuru mērķis bija izglītot sabiedrību par sociālās palīdzības pieejamību. Šie pasākumi ietvēra tikšanos ar senioriem Pensionāru dienas centros, lai skaidrotu sociālās palīdzības iespējas senioriem, politiski represēto organizācijām, kā arī dalību pieaugušo izglītošanā sociālajos jautājumos Izglītības pārvaldes Metodiskā centra rīkotajos kursos iedzīvotājiem.

Dace 2024. gadā uzņēma jauniešus Karjeras nedēļas ietvaros, lai iepazīstinātu ar sociālā darbinieka profesiju, tādējādi rosinot Sociālā dienesta sadarbību ar izglītības iestādēm un lielāku jauniešu izpratni un interesi par sociālā darba jomu. 

Svarīga loma bija arī Daces komunikācijai medijos un dalībai publiskās diskusijās, kurās viņa skaidroja sociālā darba praktisko nozīmi un ietekmi uz iedzīvotāju labklājību. Pateicoties viņas pūlēm, sociālais darbs ir ieguvis lielāku atpazīstamību un cieņu vietējā sabiedrībā. Dace kļuvusi par īstu sociālā darba vēstnesi Liepājas sabiedrībā.

Dace 2024. gadā ir izcēlusies ar savu vēlmi un spēju dalīties zināšanās un prasmēs, veicinot kolēģu profesionālo izaugsmi un sociālā darba kvalitātes celšanu kopumā. Dace aktīvi mentorēja jaunos speciālistus, palīdzot viņiem ātrāk iejusties darbā un apgūt nepieciešamās prasmes. Viņa vienmēr ir gatava atbildēt uz jautājumiem, dalīties ar praktiskiem padomiem un sniegt atbalstu sarežģītu gadījumu risināšanā. Viņas izstrādātie mācību materiāli, vadlīnijas un praktiskas rekomendācijas kļuvušas par būtisku atbalstu darbiniekiem ikdienas darbā.

Kolēģi novērtē vadītājas spēju pasniegt informāciju skaidri un iedvesmojoši, veicinot ne tikai profesionālās zināšanas, bet arī pārliecību un motivāciju. Viņas prasme sadarboties un veidot cieņpilnas attiecības ir kļuvusi par kolektīva saliedētības pamatu. Dace ir pierādījusi, ka dalīšanās pieredzē un prasmēs var būt viens no spēcīgākajiem instrumentiem sociālo pārmaiņu un attīstības veicināšanā.

Dace apvieno profesionālo kompetenci ar dziļu ētikas principu ievērošanu savā ikdienas darbā. Viņa ir ne tikai paraugs kolēģiem, bet arī autoritāte, uz kuru vēršas pēc padoma gan darbinieki, gan sadarbības partneri. Daces izcilās līderības prasmes izpaužas efektīvā darba organizācijā, kas veicina vienmērīgu un profesionālu darba plūsmu visā iestādē. Viņa ir ieviesusi vairākas darba organizācijas pilnveides iniciatīvas, kas būtiski uzlabojušas darba vidi, darbinieku motivāciju un klientu apkalpošanas kvalitāti. Viņas atbalsts un spēja ieklausīties padara darba kolektīvu saliedētu un atsaucīgu. Sociālās palīdzības daļas kolektīvs ir lielākais Sociālajā dienestā ar  25 darbiniekiem un arī saliedētākais kolektīvs ar savām tradīcijām un pasākumiem, kas ir Daces nopelns.

Kopš Krievijas sāktā kara Ukrainā Daces vadītā Sociālās palīdzības daļa papildus apkalpo un sniedz morālu atbalstu arī Ukrainas bēgļiem, kas ir ievērojama papildus slodze. 

2024. gada 12. novembrī Sociālo darbinieku dienas svinīgajā pasākumā Dace saņēma divas augstas atzinības – Sociālā dienesta pateicību par nostrādātajiem 25 gadiem un Liepājas Valstspilsētas domes Pateicības rakstu kā Sociālā dienesta “Kolēģis 2024” par ieguldījumu Liepājas Sociālā dienesta kopējā attīstībā. Šo titulu piešķīra pirmo reizi dienesta vēsturē un tas tika piešķirts, balstoties uz visu dienesta darbinieku balsojumu.

Kolēģi augstu vērtē Daces atsaucību un spēju iedziļināties katrā situācijā un katra vajadzībās. Viņa vienmēr ir gatava sniegt atbalstu, palīdzēt atrisināt problēmas. Kolektīvs viņu raksturo kā līderi, kura klātbūtne iedrošina un motivē. Daces darbs un personība ir spilgts piemērs tam, kā profesionālisms, cilvēcīgums un iniciatīva spēj veidot pozitīvas pārmaiņas gan iestādē, gan kopienā.

Jānis Antaņevičs   portrets

Informācija par pretendenta sasniegumiem 2024. gadā:

Jānis Antaņevičs  rūpējas par sociālo pakalpojumu attīstību Gulbenes novadā. Aktīvi iesaistījies deinstitucionalizācijas procesā ERAF projekta “Vidzeme iekļauj” ietvaros, izveidojot Gulbenes novadā četrus jaunus pakalpojumus - grupu mājas (dzīvokļus), specializētās darbnīcas, dienas aprūpes centru, ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Ņemot vērā lielo pieprasījumu ārpusģimenes aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai bērniem, Jānis velta visas pūles šī pakalpojuma paplašināšanā Gulbenes novadā. Pakalpojumu plānots paplašināt līdz 16 bērnu uzņemšanai. Veikta izpēte pakalpojuma nodrošināšanai - gan telpu plānojums, gan potenciālo darbinieku piesaiste, inventāra iegāde. Nepieciešamie līdzekļi ieplānoti 2025. gada budžetā.

Jaunu pakalpojumu izveide ir ļoti būtiska pašvaldības, reģiona un visas valsts līmeņa sociālo problēmu risināšanā, nodrošinot tos konkrētām mērķa grupām un pēc iespējas tuvāk to dzīvesvietai, kas ir daļa no sabiedrības atveseļošanas procesa.

Jānis jau daudzus gadus darbojas biedrībā “Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienība”. Aktīvi pārstāv sociālo jomu pašvaldības, valsts un nevalstisko organizāciju sanāksmēs, lai rastu kopīgu risinājumu iedzīvotāju atbalstīšanai.  Jānis aktīvi iesaistās un atbalsta ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas Gulbenes novadā, lai šie pakalpojumi būtu pieejami un kvalitatīvi, rūpējas par iespēju piesaistīt humāno palīdzību sadarbībā ar NVO. Jānis ir tas cilvēks, ar kura atbalstu un iniciatīvu Gulbenes novadā attīstījies sociālais darbs, kā arī izveidoti un aktīvi darbojas sabiedrībā balstīti pakalpojumi.

Jānis piedalās pašvaldības rīkotajos pieredzes apmaiņas pasākumos, uzņem ārvalstu viesus, piemēram, no Igaunijas, Ukrainas, Polijas, lepojoties ar sociālo pakalpojumu sniegšanas vietām novadā. Aktīvi sadarbojas  ar senioru biedrību, iedzīvotājiem pagastos. Intervijās reģionālajiem un nacionālajiem medijiem Jānis atspoguļo sociālā darba un sociālo pakalpojumu nozīmi ar praktiskiem piemēriem no sociālās jomas ikdienas. 2024. gada vasarā Latvijas pašvaldību izpilddirektoru seminārā prezentēja Gulbenes novadā nodrošinātos sociālos pakalpojumus. Ir iniciators dažādām aktivitātēm, kā arī aktīvi iesaistās, lai prezentētu un popularizētu pašvaldības sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūciju pakalpojumu vietējai kopienai un valsts līmenī, ar mērķi rosināt apkārtējo sabiedrību kļūt atvērtākai un lauzt stereotipus par aprūpes iestāžu ikdienas dzīvi un aktivitātēm. Tiekoties Gulbenē ar Korop (Ukraina) pašvaldības vadību, novada sociālais dienests Jāņa vadībā ir apņēmies sniegt atbalstu un nodot savu pieredzi Ukrainas pašvaldībai, kura ir Gulbenes novada sadarbības pašvaldība, atjaunošanas procesā.

Jānis vienmēr dalās ar profesionālajām zināšanām un prasmēm, izrādot iniciatīvu, izsakot priekšlikumus par sociālā atbalsta pilnveidošanu, attīstīšanu, kā arī savu pieredzi nodod saviem kolēģiem. Jānis vienmēr atbalsta studentus, rodot iespēju uzņemt jaunus sociālās jomas speciālistus veikt studentu praksi dienestā, atbalsta un veicina darbinieku pilnveidi. Jānis ir cilvēks, kurš spēj deleģēt pienākumus, izprot darbiniekus un vajadzības gadījumā pats uzņemas  iniciatīvu un aktīvu līdzdalību.

Kopš Krievijas agresijas Ukrainā Jānis vada, koordinē  sociālā palīdzības sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem. Tiekas klātienē, piedalās sapulcēs ar Ukrainas civiliedzīvotājiem.

Jānis ir iniciators pašvaldības sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūciju vadītāju kopējām sapulcēm un dažādām aktivitātēm, lai aktualizētu jaunumus nozarē, runātu par problēmām un meklētu risinājumus, pieņemot kopējus lēmumus darba organizācijas jautājumos, veicinātu sociālā dienesta sadarbību ar pašvaldības sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijām. Palīdz piesaistīt darbiniekus un speciālistus. Apmeklē sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijas, tiekoties ar klientiem un darbiniekiem, lai veicinātu viņu piederības sajūtu un popularizētu sniegtā pakalpojuma nozīmīgumu sabiedrībā.

Ar savu darbu apliecina uzticību savai iestādei un Gulbenes novada pašvaldībai. Spēj skatīties tālredzīgi nākotnē, iedziļināties un izzināt apkārtējo vidi,  paredzēt tās ietekmi uz iestādēm, kā arī apzināt iekšējos resursus un iespējas, lai  nodrošinātu iestāžu ilgtspēju. Jānis ir saimniecisks. Regulāri sociālās jomas pakalpojumu sniegšanas vietām sniedz praktiskus padomus, meklē risinājumus, piesaista resursus pakalpojumu normālai funkcionēšanai un klientu labbūtībai.

Jānim piemīt pārliecināšanas un lieliskas vadītāja prasmes, pat kompleksās situācijās viņš atradīs risinājumu, jo kā viņš pats saka: “nav bezizejas situāciju”.  Jānim piemīt tādas rakstura iezīmēs, kā neatlaidība, precizitāte, prasīgums pret sevi un darbiniekiem. Sniedz atbalstu dažādās  neordinārās situācijās. Uztur komandas garu, uzmundrina. Prot atrast katram darbiniekam individuālu pieeju, uzsverot darbinieka resursus kopēja mērķa sasniegšanai - kvalitatīva pakalpojuma nodrošināšanai.

Nellija Veinberga  portrets

Informācija par pretendenta sasniegumiem 2024. gadā:

Nellija Veinberga ar savu gribasspēku un neizsmeļamu atdevi darbam ir paraugs kolektīvam, sabiedrībai, jo tikai ar plašu redzējumu un skatu nākotnē ir iespējams virzīties uz augšu, iesaistoties projektos, īstenojot tos un uzlabojot dzīves kvalitāti mazāk aizsargātām klientu grupām sabiedrībā.

Savā profesionālajā darbībā Nellija īsteno sociālo taisnīgumu, sekmē SARC “Eleja” darbinieku un klientu pašnoteikšanos, pārstāv gan darbinieku, gan klientu intereses, ievēro profesionālās ētikas normas, pastāvīgi pilnveido savu profesionālo kompetenci un savas zināšanas nodod tālāk darbiniekiem.

SARC “Eleja” ir iedzīvotājiem atvērta un draudzīga pašvaldības institūcija un savā darbā ievēro sociālā darba profesionālos standartus, ētiku, labas pārvaldības principus un vispārējās cilvēktiesības. Ikdienā nepārtraukti tiek pilnveidota darbinieku profesionalitāte un uzlabota pakalpojumu sniegšanas kvalitāte, fokusējoties uz klientu vajadzībām un veicinot viņu līdzdarbību un apmierinātību.

Nellija aktīvi piesaista labdarības organizācijas, ziedotājus, kas sniedz garīgo un materiālo atbalstu klientiem, tādējādi pilnveidojot katra seniora un bērna personību, piepildot ar pozitīvām emocijām,  palīdzot nostiprināt prasmes, bagātinot katra iekšējo pasauli. Tiek organizēti kopīgi pasākumi dabā, pārgājieni, kopā būšanas laiks, izbraucieni uz kultūras pasākumiem, aktīva atpūta gan telpās, gan ārā.

Pieredzes apmaiņā uz SARC “Eleja” brauc citu institūciju pārstāvji, lai interesētos gan par deinstitucionalizācijas (DI) plāna īstenošanu, gan dokumentācijas kārtošanu. SARC “Eleja” bija viens no pirmajiem, kas iesaistījās DI projektā “Atver sirdi Zemgalē” un to realizēja, atverot Jauniešu māju Jelgavas novadā Elejā.

Nellija ir savas darbinieku komandas virzītāja. Kā vadītāja sniedz atbalstu un iedrošinājumu. Nellijai šis ir misijas darbs, kas mijas ne tikai ar vēlmi sniegt atbalstu otram un palīdzēt, bet būt arī līdzgaitniekam cilvēkiem konkrētās dzīves situācijās. Pazīt katru klientu, pateikt labu vārdu, iedrošināt, pasmaidīt, uzmundrināt un ja nepieciešams, sabārt, atrodot pareizos vārdus katrā dzīves situācijā, tā ir māksla un ilgus gadus krāta profesionālā pieredze.

2024. gada 22. augustā Jelgavas novada sociālās rehabilitācijas un aprūpes centrs ”Eleja” atzīmēja Lietuvas ielas 19A telpu atklāšanu pēc rekonstrukcijas. SARC ”Eleja” ēku energoefektivitātes paaugstināšana un pārbūve uzsākta jau 2022. gada rudenī, kad, piesaistot valsts budžeta dotāciju un pašvaldības līdzfinansējumu, veikti nozīmīgi telpu pārbūves darbi.

Labiekārtotā ēka Lietuvas ielā 19A ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem (no mazuļa vecuma līdz pat 18 gadu vecumam, uzņemot 14 bērnus) dāvās iespēju daudz ērtāk, mājīgāk justies savā ikdienas vidē. Nozīmīga projekta sadaļa bija arī aptuveni divus hektārus plašās centra teritorijas labiekārtošana. Sakoptā teritorija būs ieguvums ne tikai aprūpes centra iemītniekiem, jo sniegs iespēju daudz ērtāk un mājīgāk justies savā ikdienas vidē, bet arī visam Elejas pagastam un tā iedzīvotājiem.

Nellija aktīvi iesaistījās ēkas rekonstrukcijas projektā ar savu redzējumu un nodrošināja tā īstenošanu sadarbībā ar būvniekiem, domājot par klientu ērtībām, vajadzībām un kvalitatīvu sociālo pakalpojumu.

Ar Nellijas ierosinājumiem, līdzdarbību un atbalstu gadu laikā īstenoti daudzi projekti – izveidots Krīzes centra pakalpojums, “Atelpas brīža” pakalpojums, Jauniešu māja, veikti telpu remontdarbi, nodrošinot ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu bērniem un jauniešiem. Katru projektu realizējot, Nellija rūpīgi izvērtē pakalpojuma būtību, vajadzību, spēju to īstenot un nodrošināt. Nellijai tie nav tikai projekti - tā ir misija - būt cilvēkam cilvēkos.

Par katru pretendentu žūrijas komisijas balsojums veidos 80% no kopējā punktu skaita un iedzīvotāju balsojums 20% no kopējā punktu skaita. Konkursa balvu saņems viens uzvarētājs ar visaugstāko punktu skaitu katrā no nominācijām.

Konkurss tiek īstenots sadarbībā ar Latvijas sociālo darbinieku biedrību, Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienību un Latvijas Profesionālo sociālā darba speciālistu asociāciju. Konkursa uzvarētāju apbalvošanu plānots organizēt 2025. gada 28. martā.

*Aprakstos par pretendentiem izmantota informācija no konkursā iesniegtajiem pieteikumiem pretendentu izvirzīšanai

Ar detalizētāku Konkursa norises kārtību var iepazīties:

Konkursa nolikums