Jaunietis vēršas pašvaldībā, kuras bāriņtiesa pieņēmusi lēmumu par ārpusģimenes aprūpi, ja jaunietis atradies audžuģimenē vai aizbildnībā.
Jaunietis vēršas institūcijā*, ja atradies sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas instutūcijā (bērnu namā).
Pabalsta veidi:
- Vienreizējs pabalsts patstāvīgas dzīves uzsākšanai 302 eiro vai 453 eiro jaunietim ar invaliditāti kopš bērnības*;
- Vienreizējs pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei 1283 eiro*;
- Dzīvokļa pabalsts vai dzīvojamā telpa no dienas, kad bērns sasniedzis pilngadību līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
- Pabalsts ikmēneša izdevumiem 166 eiro vai 226 eiro jaunietim ar invaliditāti kopš bērnības, ja jaunietis turpina mācības;
- Psihosociālais atbalsts;
- Papildu atbalsts: sociālā mentora pakalpojums līdz trīs stundām nedēļā, dalība atbalsta grupās dažādu sociālo prasmju un iemaņu apguvei un pabalsts 3,29 eiro dienā finanšu pratības apguvei (infografika).
Pabalsta veidi:
- Ģimenes valsts pabalsts 25 eiro mēnesī, ja turpina mācīties vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē un nav laulājies līdz 20 gadu vecumam.
- Apgādnieka zaudējuma pensija, 226 eiro mēnesī (par katru mirušo vecāku) līdz 24 gadu vecumam, ja vecāks vai vecāki ir miruši, un ja mācās vai studē vispārējās, profesinālās izglītības iestādēs, koledžās vai augstskolās pilna laika klātienē.
Apliecība sociālo garantiju nodrošināšanai braukšanas maksas atvieglojumiem sabiedriskajā transportā, līdz 24 gadu vecumam, ja turpina mācības.
Uzturlīdzekļus 150 eiro līdz 21 gada vecumam, ja turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību.
Sociālā stipendija "Studētgods" 180 eiro mēnesī, ja studē kādā no Latvijas augstskolām pilna laika klātienes bakalaura un koledžas programmā (arī studējot par maksu) līdz 25 gadu vecumam (ieskaitot).