Psihosociālās rehabilitācijas pakalpojums ir pieejams bērniem, kam ar ārstu konsīlija lēmumu noteikta paliatīvās aprūpes nepieciešamība un kuri uzņemti ārstniecības iestādes paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē, lai saņemtu paliatīvo aprūpi dzīvesvietā (mājās), un ar šādiem bērniem vienā mājsaimniecībā dzīvojošiem ģimenes locekļiem.
Pakalpojuma mērķis ir sniegt atbalstu ģimenei paliatīvajā aprūpē esošā bērna un viņa ģimenes sociālo, psiholoģisko un garīgo problēmsituāciju pārvaldībā un nodrošināt bērnam iespējami labāko dzīves kvalitāti, līdz iestājas nāve, kā arī sekmēt ģimenes reintegrāciju sabiedrībā pēc bērna nāves.
Pakalpojumu sniedz (t.i., bērnu un tā ģimenes locekļus konsultē un atbalstu sniedz) starpdisciplinārajā paliatīvās aprūpes komandā ietilpstošie sociālais darbinieks un kapelāns. Saņemot pakalpojumu, bērnam un viņa ģimenes locekļiem ir tiesības brīvi izvēlēties, vai pieprasīt un saņemt kapelāna atbalstu.
Kārtību, kādā sniedz psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu paliatīvā aprūpē esošiem bērniem un viņu ģimenes locekļiem, regulē Ministru kabineta 2017. gada 19. decembra Ministru kabineta noteikumi Nr. 766 „Noteikumi par psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu paliatīvā aprūpē esošiem bērniem un viņu ģimenes locekļiem".
Pakalpojumu nodrošina Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība
Psihosociālā rehabilitācija ir paliatīvās aprūpes sastāvdaļa, tāpēc par šī pakalpojuma saņemšanu bērna ģimene vienojas ar paliatīvās aprūpes komandu vienlaikus ar bērna uzņemšanu paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē, rakstiski aizpildot vienošanās dokumentus. Pakalpojums tiek uzsākts tūlīt pēc bērna uzņemšanas paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē un sniegts atbilstoši bērna individuālajā paliatīvās aprūpes plānā noteiktajam. Sākot no 2021.gada augusta, nepieciešamības gadījumā, ir iespējams bērnam piešķirto pakalpojumu turpināt līdz 24 gadu vecumam.
Psihosociālās rehabilitācijas pakalpojums bērna paliatīvās aprūpes periodā organizēts individuālu konsultāciju veidā un ir pieejams 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā bez ilguma ierobežojuma vienai konsultācijai. Konsultācijas var tikt sniegtas telefoniski; kā tālaprūpes konsultācijas, izmantojot informācijas tehnoloģijas; pēc vienošanās bērnam un ģimenes locekļiem ierodoties paliatīvās aprūpes kabineta telpās; vai akūtās situācijās komandas locekļiem apmeklējot bērnu dzīvesvietā.
Sērošanas periodā - 24 mēnešu garumā pēc šāda bērna nāves, ģimenes locekļiem pieejams atbalsts individuālo konsultāciju un atbalsta grupu veidā. Katrs no ģimenes locekļiem var saņemt līdz 25 individuālajām konsultācijām un līdz 10 atbalsta grupu nodarbībām. Lai saņemtu pakalpojumu sērošanas periodā, ģimenes locekļi, kuriem nepieciešams pakalpojums, ne vēlāk kā 23 mēnešu laikā pēc bērna nāves iesniedz Bērnu paliatīvās aprūpes biedrībai iesniegumu, norādot bērna miršanas faktu. Biedrība saņemto iesniegumu izskata un ne vēlāk kā 5 darbadienu laikā pieņem lēmumu par pakalpojuma piešķiršanu sērošanas periodā.
Pakalpojumu sērošanas periodā ģimenes locekļi tiesīgi saņemt arī gadījumā, ja paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē bijušais bērns, kuram pakalpojums izbeigts, sasniedzot 18 gadu vecumu ( t.i.- pakalpojums nav pagarināts līdz 24 gadu vecumam), miris līdz 19 gadu vecumam.
Kontaktinformācija:
Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība
Faktiskā adrese: Firsa Sadovņikova iela 20, Rīga
Tālr. +371 29420410
E- pasts: palliative.lv@gmail.com
www.palliative.lv