Cienījamais lasītāj!

Publiskajā pārskatā par 2023. gadu atskatāmies uz būtiskākajiem paveiktajiem darbiem sociālajā jomā, kā arī iezīmējam turpmāk plānoto. Savā priekšvārdā piedāvāju uz šiem darbiem paskatīties caur Labklājības ministrijas vērtību prizmu.

Cilvēks. Pilnveidojot sociālās jomas atbalstu, esam strādājuši pie jaunu pakalpojumu izveides dažādām mērķa grupām. Pārskata periodā ieviests jauns pakalpojums – atbalsta persona lēmumu pieņemšanā. Tas palīdzēs atbalstāmajai personai īstenot savas tiesības vienlīdzīgi ar citiem, piemēram, pilnveidojot spējas pārstāvēt sevi un aizsargāt savas intereses. Savukārt, lai sniegtu atbalstu vardarbībā cietušiem bērniem un viņu nevardarbīgajiem tuviniekiem, turpinājās sagatavošanās Bērna mājas darbības uzsākšanai.

Sagatavojām vēl vienu jaunu pakalpojumu – mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu personas dzīvesvietā (hospisa aprūpe). Šis pakalpojums pieejams no 2024. gada 1. janvāra visur Latvijā, un tajā papildus veselības aprūpes pakalpojumiem ietverta sociālā aprūpe, psihoemocionālais atbalsts un tehniskie palīglīdzekļi. Vienlaikus pārskata gadā īstenots arī izmēģinājumprojekts, kura ietvaros līdz 2023. gada 31. decembrim atbalsts ir nodrošināts 100 paliatīvās aprūpes pacientiem un 53 tuviniekiem.

Rūpējoties par bērnu labāko interešu ievērošanu, veltījām resursus ārpusģimenes aprūpes atbalsta centru pakalpojumu klāsta paplašināšanai, tostarp paredzēta adoptētāja raksturojuma bāriņtiesām sagatavošana, sociālā darbinieka konsultācijas aizbildņiem un adoptētājiem, kā arī mācību aizbildņiem izveidošana. Kopš 2023. gada 1. aprīļa ikvienam, kurš tiek iecelts par aizbildni, jāapgūst šāda mācību programma aizbildnībā esoša bērna pilnvērtīgas aprūpes, tiesību un interešu nodrošināšanai.

Atbildība. Lai veicinātu ienākumu nevienlīdzības mazināšanos, ar 2023. gada 1. jūliju tika paaugstināti minimālo ienākumu sliekšņi pēc vienotas metodoloģiskās pieejas pabalstiem un pensijām, un turpmāk šis apmērs tiks pārskatīts katru gadu, nevis kā iepriekš – ne retāk kā reizi trijos gados. Paralēli 2023. gada 5. oktobrī Satversmes tiesa atzina minimālo ienākumu slieksni nosakošās likumu normas par neatbilstošām Satversmes 1. un 109. pantam un spēkā neesošām no 2025. gada 1. janvāra, tāpēc 2024. gadā Labklājības ministrija kopā ar partneriem turpinās darbu pie minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanas.

Novērtējot abu vecāku nozīmīgo lomu bērna dzīvē, mainīti vecāku pabalsta piešķiršanas un izmaksas nosacījumi. Sākot ar 2023. gada 1. janvāri, katram no vecākiem pieejama vecāku pabalsta nenododamā daļa, proti, turpmāk katram no vecākiem ir individuālas tiesības būt apmaksātā bērna kopšanas atvaļinājumā divus mēnešus, kurus nevar nodot otram vecākam. Vecāku pabalsta nenododamā daļa ir apmaksāta, to var izmantot elastīgi pa daļām līdz bērna astoņu gadu vecumam, un, kas būtiski, šo daļu abi vecāki var izmantot arī vienlaicīgi. Tāpat līdz 50% ticis palielināts vecāku pabalsta apmērs strādājošiem vecāku pabalsta saņēmējiem.

No 2023. gada 1. jūlija palielināts arī pabalsta apmērs transporta izdevumu kompensēšanai personām ar invaliditāti, kurām ir apgrūtināta pārvietošanās. Tas nebija pārskatīts kopš 2007. gada. Ņemot vērā, ka šis nav vienīgais ilgstoši nepārskatītais pabalsts, 2024. gadā turpināsim uzsākto darbu, izvērtējot vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta, kā arī citu pabalstu ģimenēm ar bērniem, tostarp ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem, pilnveides iespējas.

Sadarbība. Pārskata gadā kopā ar partneriem strādājām pie divu Valdības rīcības plānu sagatavošanas, nodrošinot pēctecīgus pasākumus dažādu sabiedrības grupu atbalstam, tostarp bērnu aizsardzības jautājumi, vardarbības mazināšanas un atbalsta pasākumi cietušajiem, pašvaldībā obligāti nodrošināmo sociālo pakalpojumu noteikšana, minimālās mēneša darba algas noteikšanas un pārskatīšanas kārtības izstrāde, pensijas indeksācijas kārtības pārskatīšana u.c.

2023. gadā noslēdzās vairāku Labklājības ministrijas atbildībā esošu plānu īstenošana, kas paredzēja konkrētus paveicamos uzdevumus personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju veicināšanai, sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju veicināšanai, darba aizsardzības jomas attīstībai un sociālo pakalpojumu pilnveidošanai un attīstībai, tāpēc 2024. gadā partneri tiks aicināti piedalīties sasniegtā izvērtēšanā un jaunu uzdevumu nospraušanā 2024.–2027. gadam.

Vienlaikus norisināsies darbs pie Vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plāna 2024.–2029. gadam izstrādes kā Eiropas Padomes Konvencijas iedzīvināšanas pasākuma, kur sagaidām lielu nevalstiskā sektora atbalstu, kā arī apstiprināšanai varētu tikt virzīts Plāns ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamības un attīstības veicināšanai 2024.–2029. gadam.

Profesionalitāte. Noslēgusies Labklājības ministrijas darbības stratēģijas 2020.–2023. gadam īstenošana, un šajā pārskatā atradīsiet paveiktā novērtējumu atbilstoši trīs kritērijiem – atbilstība, rezultativitāte un saskaņotība. Tāpat aplūkota ministrijas misija, vīzija un vērtības, un, lai noskaidrotu ministrijas nodarbināto viedokli par vērtību aktualitāti, 2024. gada maijā veikta arī aptauja. Novērtējums kalpos kā pamats nākamā perioda stratēģijas izstrādē.

Lai nodrošinātu labklājības nozarē sniegto pakalpojumu kvalitāti, piesaistītu un noturētu kvalificētus speciālistus, no 2023. gada 1. aprīļa visiem labklājības nozares institūcijās nodarbinātajiem mēnešalga nodrošināta ne zemāka kā amatam noteiktās mēnešalgu grupas mēnešalgu skalas minimums. Mainot akcentu no kontrolējošas iestādes uz starpinstitūciju sadarbības centru atbalsta sniegšanai bērniem, ģimenēm un speciālistiem, ar 2024. gada 1. janvāri esam pārveidojuši Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju par Bērnu aizsardzības centru.

Kopš 2021. gada Labklājības ministrija ir iniciatīvas "Ģimenei draudzīga darbavieta" dalībniece. Pārskata gādā iesniedzām atjaunināto pašnovērtējumu un saņēmām ģimenei draudzīgās darbavietas statusa pagarinājumu. 2023. gadā ieguvām arī sudraba statusu kustības "Dažādībā ir spēks" ietvaros par veiksmīgu dažādības politikas īstenošanu un aktīvu darbinieku iesaisti iekļaujošas darba vides veicināšanā.

Šeit iezīmēta tikai daļa sasniegtā un iecerētā, bet plašāk lasāms pašā pārskatā. Saku paldies viesiem par kopīgi paveikto, ar atbildību un profesionalitāti rūpējoties par cilvēkiem, un ticu mūsu veiksmīgai sadarbībai nosprausto mērķu sasniegšanā arī turpmāk!

Valsts sekretārs Ingus Alliks