2025. gada 9. aprīlī Rīgas Motormuzejā notika konference “Evakuācija. Ko darīt? Risinājumi cilvēku ar invaliditāti drošai evakuācijai”, ko organizēja invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” sadarbībā ar Eiropas Piekļūstamības resursu centru “Accessible EU”. Problēmjautājums konferencē tika skatīts no abām pusēm – pārskatus un viedokli sniedza gan tie, kas rūpējas par drošu evakuāciju, gan nevaldības organizācijas, kas pārstāv cilvēkus ar invaliditāti. Jautājumi par evakuāciju, apziņošanu, trūkstošo patvertņu ierīkošanu kā reiz tiek risināti pašvaldību un valsts līmenī, un no tāda viedokļa konference bija īstajā laikā, lai tiktu apzinātas un skaļāk paustas to cilvēku vajadzības, kuriem saredzēt, sadzirdēt vai pārvietoties evakuācijas laikā pašiem nav iespējams.
Evakuācijas jautājums, būdams ļoti svarīgs pats par sevi, iezīmēja arī plašāku problēmu loku, ar ko saskaras cilvēki ar invaliditāti. Kā noslēguma diskusijā atzīmēja kāds no konferences runātājiem, vispirms ir jāsakārto vides piekļūstamība un tad var sekot labi evakuācijas risinājumi. Tāpēc daudz tika pieminēta nepieciešamība pēc labākas plānošanas būvniecības projektu izstrādē un īstenošanā. Savukārt, lai labāk plānotu, būvētu un informētu, primāra ir attieksme: mums kā sabiedrībai jāvirzās prom no tā, ka joprojām daudz kur un daudz ko izdara tikai tādēļ, lai būtu formāli izpildītas prasības, noņemta atbildība, un ka cilvēks ar invaliditāti šķiet kā abstrakcija normatīvos regulējumos (šāds situācijas vērtējums konferencē izskanēja un atbalsojās).
Vairāki runātāji konferences noslēgumā apņēmās, ka izglītos savu iestāžu darbiniekus par cilvēku ar invaliditāti vajadzībām vides pieejamībā un evakuācijā. Tātad dažādas darbavietas ir ļoti svarīga komunikācijas vide, kurā celt izpratni par invaliditāti un piekļūstamību. Labklājības ministrija nākamgad atkal anketēs valsts un pašvaldību iestādes un uzņēmumus par vides pieejamību – tostarp evakuācijas risinājumu cilvēkiem ar invaliditāti – tūkstošos ēku, un tā būs arī laba iespēja veicināt izpratni par nediskrimināciju un iekļaušanu.
Jāpiezīmē arī iekļaujoši risinājumi konferencē: asistēšana cilvēkiem ratiņkrēslos, viņiem arī īpašas vietas konferences telpā, surdotulkošana, reāllaika transkripcija uz ekrāna. Katrs runātājs, pat jautājuma uzdevējs, sākot uzstāšanos, arī raksturoja sevi izskata ziņā. Var teikt, ka šāda pieeja ir norma pasākumos, kuros sagaidāma cilvēku ar invaliditāti dalība.
Vairāk informācijas par konferenci: konferences pārskats, prezentācijas un ieraksts.