2024. gada 14. maijā tika pieņemta Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2024/1385 par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošanu (turpmāk – Direktīva). Ar Direktīvu tiek paredzēti noteikumi, lai novērstu un apkarotu vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē, nosakot minimālos noteikumus attiecībā uz:
- noziedzīgu nodarījumu definēšanu un sodu noteikšanu sieviešu un bērnu seksuālas izmantošanas un datornoziegumu jomās;
- visu veidu vardarbībā pret sievietēm vai vardarbībā ģimenē cietušo personu tiesībām pirms kriminālprocesa, tā laikā un atbilstoši ilgu laiku pēc tā;
- cietušo personu aizsardzību un atbalstu, profilaksi un agrīnu intervenci.
Direktīva paredz, ka dalībvalstis nosaka sodus par noziedzīgiem nodarījumiem (sieviešu dzimumorgānu kropļošana, piespiedu laulība, intīma rakstura vai manipulētu materiālu kopīgošana bez piekrišanas, kibervajāšana, kiberuzmākšanās, kūdīšana uz vardarbību u.c.), paredz atbildību pastiprinošus apstākļus, kā arī noilguma termiņus u.c. Direktīva paredz arī nosacījumus attiecībā uz izmeklēšanu, nosaka vadlīnijas tiesībaizsardzības un tiesu iestādēm, paredz materiālu izņemšanu izmeklēšanas procesā, kā arī kompensācijas.
Vienlaikus personām, kas cietušas no vardarbības, būtu pieejami Direktīvā 2012/29/ES minētie specializētie atbalsta dienestu pakalpojumi:
- informācija un atbalsts par attiecīgiem praktiskiem jautājumiem, piemēram, par mājokli, izglītību, apmācībām un palīdzības pieejamību, lai atrastu jaunu darbu;
- informācija par piekļuvi juridiskām konsultācijām
- informācija un attiecīgā gadījumā nosūtīšana uz medicīniskām un tiesu ekspertīzēm;
- atbalsts kibervardarbībā cietušām personām;
- informācija un attiecīgā gadījumā nosūtīšana uz sieviešu atbalsta dienestiem, krīzes centriem u.c.
Direktīva nosaka arī specializētu atbalstu, tostarp izvarošanas upuru krīzes centrus, atbalstu no sieviešu dzimumorgānu kropļošanas, kā arī no seksuālās uzmākšanās darbā cietušām personām. Paredzēts arī palīdzības tālrunis vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē upuru atbalstam, kam jābūt pieejamam visu gadu 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā un bez maksas. Savukārt, ja cietušais ir bērns, bērna interesēs iestādēm būtu jāsniedz vecumam atbilstošs atbalsts.
Saskaņā ar Direktīvu dalībvalstīm jāizraugās vai jāizveido struktūras, kas atbildīgas par politikas un pasākumu koordinēšanu, īstenošanu, pārraudzību un izvērtēšanu. Dalībvalstīm Direktīvas prasības jāievieš līdz 2027. gada 14. jūnijam.