Preses relīzes

Bērnu aizsardzības centrs sadarbībā ar Bērna mājas uzraudzības padomi un Psihologu sertifikācijas padomi plāno līdz 1. jūnijam izstrādāt kritērijus starpniekam cietušā bērna pratināšanā. Tas ļaus nodrošināt vienotu un kvalitatīvu praksi visās institūcijās, kas veic cietušo bērnu pratināšanu ar psihologa starpniecību. 

Labklājības ministrijas (LM) ieskatā Bērna mājā jāstrādā kvalificētiem un starptautiskajām prasībām atbilstošiem speciālistiem, tostarp psihologiem. Šobrīd visi Bērna mājas psihologi reģistrējušies Psihologu reģistrā un ir apguvuši starptautiskās Bērna māju sadarbības tīkla (Barnahus Network) mācības. Tās ietver pierādījumos balstītas metodes, treniņus ar avatāra metodi un regulāras supervīzijas.

Taču LM vērš uzmanību, ka pratināšana ar psihologa starpniecību nav iekļauta Psihologu likumā kā psihologu profesionālās darbības veids. Līdz ar to šobrīd nekur nav noteiktas īpašas prasības vai sertifikācijas kārtība psihologiem, kuri veic bērnu pratināšanu. Tāpēc pašlaik prasība par sertificēšanos jebkādā psihologa darbības jomā nevar būt  kvalitātes standarts, lai psihologs varētu uzsākt darbu Bērna mājā.

LM valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite: "Bērna māja ir starptautiskajā praksē balstīta pieeja, kuras mērķis ir sniegt atbalstu vardarbībā cietušiem bērniem drošā un bērnam draudzīgā vidē. Viens no galvenajiem tās darbības veidiem ir bērna pratināšana ar psihologa starpniecību. Pirms darba sākšanas Latvijā Bērna māja jau bija ieviesta daudzās citās Eiropas valstīs, tādēļ mums bija iespēja intensīvi mācīties no citiem, izzināt kolēģu pieredzi, kā organizēt darbu, kādi personāla profesionālie standarti un kvalifikācijas celšanas pasākumi nepieciešami.”

Saskaņā ar Eiropas Padomes Konvenciju par bērnu aizsardzību pret seksuālu vardarbību, bērna pratināšana jāveic šim nolūkam apmācītiem profesionāļiem, ko Bērna mājas speciālisti pilnībā nodrošina. Jau pirmajā Bērna mājas darbības gadā 27% no visām valstī veiktajām bērnu nopratināšanām ir notikušas Bērna mājā. To rezultātus atzinīgi novērtē procesu virzītāji. Šī metode spēj palīdzēt pasargāt cietušos bērnus no vardarbības turpināšanās un koordinēti palīdzēt tiem visdrošākajā un saudzējošākajā veidā piedalīties vardarbības izmeklēšanā un saņemt nepieciešamo atbalstu. 

Bērna māja ir starptautiski atzīts speciālistu sadarbības modelis, lai nodrošinātu vislabāko atbalstu bērniem, kuri cietuši no vardarbības. Tajā vienkopus sanāk kopā dažādi speciālisti (izmeklētājs, mediķis, tiesu eksperts, psihologs, prokurors u.c.), lai vienlaikus uzklausītu bērna stāstu gan izmeklēšanas vajadzībām, gan veiktu tiesu medicīnisko ekspertīzi un pediatra apskati, gan sniegtu atbalstu cietušajam bērnam un nevardarbīgajam tuviniekam. Latvija kopš 2021. gada ir pievienojusies Bērna māju sadarbības tīklam, kas apvieno 24 valstis. Pirmā Bērna māja Latvijā darbojas kopš 2023. gada rudens.