Jaunumi

Paziņojuma oriģināls

Neoficiāls tulkojums

Mēs, zemāk parakstījušās Dalībvalstis un Eiropas Savienība, esam sanākušas kopā uz Sieviešu statusa komisijas 66. sesiju Apvienoto Nāciju organizācijā Ņujorkā nosodīt Krievijas agresiju pret Ukrainu un atkārtoti apliecināt mūsu pilnu atbalstu Ukrainai un tās iedzīvotājiem, it īpaši sievietēm un meitenēm Ukrainā.

Mēs striktākajā iespējamajā veidā nosodām Krievijas Federācijas bruņoto spēku neizprovocēto agresiju pret Ukrainu, kas veido starptautisko tiesību, tai skaitā ANO Statūtu principus, rupju pārkāpumu. Mēs steidzinām Krieviju nekavējoties un bez nosacījumiem izbeigt tās agresiju un izvest tās spēkus no Ukrainas suverēnās valsts, kādu to veido tās starptautiski atzītās robežas. Mēs arī nosodām Baltkrievijas iesaistīšanos šajā agresijā pret Ukrainu. Mēs aicinām gan Krieviju, gan Baltkrieviju ievērot abu pienākumus, kas noteikti starptautiskajās tiesībās, to starpā ANO Statūtos, starptautiskajās humanitārajās tiesībās un starptautiskajās cilvēktiesībās. Krievijas agresija pret Ukrainu rezultējas nozīmīgā civiliedzīvotāju cilvēktiesību un humanitārajā krīzē, īpaši attiecībā uz sieviešu un meiteņu dzīvi un iztiku – visu bruņoto konfliktu iezīme. Mēs esam ļoti norūpējušies par civiliedzīvotāju drošību Ukrainā, jo īpaši sievietēm un meitenēm. Mēs esam ļoti satraukti par ziņojumiem par prettiesiskajiem Krievijas uzbrukumiem civilajiem objektiem, ieskaitot skolas un slimnīcas, liedzot civiliedzīvotājiem pieeju izglītībai un veselības pamatpakalpojumiem, ieskaitot seksuālās un reproduktīvās veselības aprūpes pakalpojumus. Vēl vairāk, sievietes un meitenes, kuras ir spiestas bēgt no savām mājām, nonāk situācijās, kas pastiprina nelīdztiesību un ievainojamību, sastopoties ar  seksuālo un uz dzimumu balstītu vardarbību. Šajā sakarā mēs esam šokēti par ziņojumiem par notikušu seksuālu vardarbību no Krievijas bruņoto spēku puses. Mēs uzteicam vietējo pilsoniskās sabiedrības organizāciju drosmi, ieskaitot to, kuras vada sievietes, risinot humanitārās vajadzības, neraugoties uz riskiem, kuri tās apdraud. Mēs aicinām aizsargāt civiliedzīvotājus, humanitāro darbinieku drošību, kā arī drošu, savlaicīgu un no šķēršļiem brīvu humanitāro piekļuvi tiem, kam tas ir nepieciešams.

Ir kritiski svarīgi, ka mēs iekļaujam dzimumatbildīgu pieeju visos mūsu centienos risināt krīzi Ukrainā: nekavējoša humanitārā reaģēšana, krīzes reaģēšana un ilgtermiņā – miera un drošības centieni. Mums ir jānodrošina, ka vietējām pilsoniskās sabiedrības organizācijām, ieskaitot klātesošās sieviešu un meiteņu tiesību organizācijas un kustības, ir resursi, lai īstenotu izlēmīgu rīcību attiecībā uz sieviešu un meiteņu tiesību un vajadzību nodrošināšanu un dzimumatbildīgu risinājumu veidošanu.

Mēs atkārtojam ANO Sievietes Izpilddirektores Sima Bahous un Īpašās pārstāves Pramila Patten aicinājumus izbeigt šo karu un apņemties darīt visu iespējamo, lai saglabātu Ukrainas sieviešu un meiteņu vadošo lomu un tiesības mūsu kolektīvo centienu centrā, kas vērsti uz mobilizēšanos mieram.