Esam apkopojuši faktus par Labklājības ministrijas novembrī padarīto.
- Liepājā uzbūvēt jaunu dienas aprūpes centru;
- Rīgā – grupu māju (dzīvokļus) un dienas aprūpes centru cilvēkiem ar smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem;
- Saulkrastu novadā plānots uzbūvēt dienas aprūpes centru cilvēkiem ar funkcionāliem un garīga rakstura traucējumiem;
- Limbažu novadā izveidot specializētās darbnīcas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem;
- Grobiņā – dienas aprūpes centru cilvēkiem pensijas vecumā, t.sk. ar demenci;
- Rīgā – grupu dzīvokļu vietas un specializēto darbnīcu vietas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.
- Uzsākts īstenot pasākumus, lai valsts un pašvaldību iestādes, biedrības, nodibinājumi un komersanti varētu izstrādāt un ieviest sabiedrībā balstītu mūsdienīgu sociālo pakalpojumu inovācijas – jaunus, inovatīvus pakalpojumus vai esošu pakalpojumu inovatīvu sniegšanas veidu cilvēkiem ar invaliditāti, garīga rakstura traucējumiem, cilvēkiem pensijas vecumā, bezpajumtniekiem, ielu bērniem un jauniešiem u.c.
- Apstiprināti kritēriji minimālās algas noteikšanai. Tas nodrošinās lielāku prognozējamību attiecībā uz turpmāku minimālās mēneša darba algas paaugstināšanu. Turpmāk pie tās noteikšanas ņems vērā atsauces vērtību 46% apmērā no Centrālās statistikas pārvaldes aprēķinātās vidējās bruto darba samaksas par pēdējiem pieejamiem 12 mēnešiem. Tāpat noteikts arī minimālās algas pārskatīšanas ikgadējais grafiks un rādītāji, kas jāņem vērā, pārskatot minimālo algu.
- Notikusi pirmā Brīvprātīgā darba konsultatīvās padomes sēde. Padome ir labklājības ministra izveidota padomdevēja institūcija, kura veicina sabiedrības pārstāvju līdzdalību brīvprātīgā darba politikas veidošanā un īstenošanā. Pirmajā sēdē pārrunāta informācija par brīvprātīgo godināšanas pasākuma norisi 2024. gadā, kā arī izdiskutēti priekšlikumi brīvprātīgā darba aktivitāšu plānam 2025. gadam.
- Noslēdzies Sociālās uzņēmējdarbības uzsācēju ideju konkurss. Tā kura ietvaros noteikti 18 labāko ideju autori, kuri saņems iespēju pieteikties Altum finanšu atbalsta saņemšanai savas biznesa idejas īstenošanai pirms sociālā uzņēmuma izveides un sociālā uzņēmuma statusa iegūšanas.
- Pieņemti grozījumi Invaliditātes likumā. Tie paredz, ka īsākais invaliditātes termiņš ir viens gads (iepriekšējo 6 mēnešu vietā). Vienlaikus grozījumi paredz, ka cilvēkam ir tiesības lūgt atkārtotu invaliditātes un darbspēju ekspertīzi ne biežāk kā reizi sešos mēnešos. Atviegloti arī nosacījumi atkārtotas invaliditātes ekspertīzes gadījumos, veicinot, ka cilvēkiem neveidojas pārrāvums invaliditātes pensiju, pabalstu un pakalpojumu saņemšanā. Tāpat jaunās normas paredz, ka pabalstu par asistenta izmantošanu cilvēkiem ar I grupas redzes invaliditāti turpmāk pēc personas izvēles varēs saņemt arī ar piegādi dzīvesvietā.
- Notikusi diskusija par pieejas maiņu īpašas kopšanas novērtēšanai un kopšanas pabalsta gradēšanai atbilstoši faktiskās aprūpes nepieciešamībai. Diskusijā piedalījās invaliditātes jomas nevalstiskās organizācijas, Tiesībsarga birojs, ergoterapeitu un fizioterapeitu asociācijas u.c.
- ESF+ projekta "Sociālo pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes paaugstināšana" ietvaros notika piecas reģionālās domnīcas. To mērķis ir veicināt sabiedrības, sociālo pakalpojumu sniedzēju, valsts vai pašvaldību iestāžu darbinieku, nevalstisko organizāciju un to struktūrvienību vadītāju izpratni par sociālo pakalpojumu kvalitātes uzlabošanas nepieciešamību. Notika arī diskusijas par ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu un tā problēmjautājumiem sociālo pakalpojumu kvalitātes kontekstā.