Pirmdien, 25. novembrī, viesnīcā “Riga Islande Hotel” norisināsies Labklājības ministrijas rīkota konference speciālistiem “Solis pirms: Darbs ar pusaudžiem vardarbības novēršanai”, kas būs veltīta pusaudžu ar vardarbīgu uzvedību problemātikai.
Konferences pirmajā daļā ar zināšanām un pieredzi dalīsies gan Latvijas, gan ārvalstu eksperti, savukārt otrajā daļā dalībnieki strādās darbnīcās kur par dzirdēto, kā arī savu pieredzi dalīsies mazākās grupās. Konference būs skatāma arī tiešraidē Labklājības ministrijas “YouTube” un “Facebook” profilos. Klātienē būs pieejams sinhronais tulkojums latviešu un angļu valodā, tiešraide būs pieejama latviešu valodā un papildus tiks nodrošināts surdotulkojums.
Dalību konferencē klātienē aicinām pieteikt līdz 15. novembrim, aizpildot anketu: https://ej.uz/solis_pirms
Konferenci atklās Labklājības ministrs Uldis Augulis un Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere. Viņiem sekos Labklājības ministrijas Valsts sekretāra vietnieces Diānas Jakaites uzruna par vardarbības izplatību pusaudžu vidē un Valsts probācijas dienesta Probācijas programmu nodaļas vadītājas Kristas Skaras prezentācija par pusaudžu vecumposma specifiku – attīstību, uzvedību, izaicinājumiem un ieteikumiem speciālistiem.
Ar starptautiska mēroga pieredzi par to, kā noturēt bērnus ārpus krimināltiesību sistēmas dalīsies Ziemeļīrijas Jaunatnes tieslietu aģentūras (“Youth Justice Agency”) Jaunatnes tieslietu pakalpojumu direktors Kelvins Dohertijs (Kelvin Doherty), kuram sekos Sociālā atbalsta un izglītības fonda Kurzemes ģimeņu atbalsta centra “Liepāja” vadītāja Guna Krēgere-Medne ar sociālo pakalpojumu labās prakses piemēriem no Liepājas.
Turpinājumā uzstāsies Trīne Gārdsē (Trine Gaardsøe) no Dānijas organizācijas “Metodecentret”, atklājot datos balstītu jaunu un efektīvu metožu izstrādi. Uzstāšanos sadaļu noslēgs nodibinājuma “Allažu bērnu un ģimenes centra” “Foršā māja” klīniskās daļas vadītājs Uldis Ābele, kurš iepazīstinās ar nacionāla mēroga piemēru sociālās rehabilitācijas pakalpojumam bērniem ar uzvedības traucējumiem, kuri ir cietuši no vardarbības.
Pēc pusdienu pauzes norisināsies paneļdiskusija, kurā piedalīsies Tieslietu ministrijas Bērnu un jauniešu tiesību departamenta direktore Natālija Laveniece-Straupmane, Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības biroja Risku grupu prevencijas nodaļas galvenā inspektore Evita Evardsone, Bērnu aizsardzības centra Atbalsta pakalpojumu departamenta Projekta atbalsta pakalpojumu ieviešanas nodaļas vadītāja Inga Gulbe un Pusaudžu resursu centra pārstāvis.
Konferences izskaņā notiks trīs paralēlas darbnīcas, kurās ar praktiskiem rīkiem speciālistu kompetenču celšanai dalīsies biedrības “Centrs MARTA” Jaunatnes un preventīvā darba programmu vadītāja Madara Kanasta-Ieviņa, Bērnu aizsardzības centra Bērnu labbūtības veicināšanas departamenta direktors Ako Kārlis Cekulis un Biedrības “Attīstības platforma YOU+” valdes locekle Inga Laugale.
Konferenci moderēs iekļaujošās izglītības eksperte Anna Zaula.
Savukārt 26. novembrī būs iespēja tikties ar konferences ārvalstu ekspertiem meistarklasēs par pusaudža vajadzībās un datos balstītu pakalpojumu veidošanu un to, kā sniegt atbalstu un mazināt iespēju pusaudzim nonākt likumpārkāpumu veikšanas situācijās. Meistarklases paredzētas politikas veidotājiem gan valsts, gan pašvaldību līmenī un sociālo pakalpojumu sniedzējiem.
Konferenci rīko Eiropas Sociālā fonda Plus projekts Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001 “Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai”, kura mērķis ir izstrādāt un ieviest atbalsta instrumentus, lai novērstu vardarbību pret bērniem un vardarbību ģimenē, aptverot gan vardarbības gadījumus pret bērniem ģimenē un ārpusģimenes aprūpē, gan vardarbības gadījumus ģimenē pret pilngadīgām personām, tostarp vardarbību pret partneri un vardarbību pret senioriem, kā arī īstenot izglītošanas un informēšanas pasākumus speciālistiem un sabiedrībai.
KONFERENCES PROGRAMMA
9.00–9.30 Reģistrācija un rīta kafija
9.30–9.45 Konferences atklāšana | Uldis Augulis, Latvijas labklājības ministrs, Inese Lībiņa-Egnere, Latvijas tieslietu ministre
9.45–10.00 Vardarbības izplatība pusaudžu vidē Latvijā | Diāna Jakaite, Labklājības ministrija
10.00–10.30 No haosa uz pārliecību par sevi: pusaudžu atbalstīšana uzvedības izaicinājumu pārvarēšanā | Krista Skara, Valsts Probācijas dienests
10.30–11.00 Sadarbības stratēģijas, lai noturētu bērnus ārpus krimināltiesību sistēmas | Kelvin Doherty, Youth Justice Agency, Ziemeļīrija
11.00–11.20 Vardarbības prevence, sākot no pašiem mazākajiem. Sociālo pakalpojumu attīstīšanas pieredzes stāsts Liepājā | Guna Krēgere-Medne, Kurzemes ģimeņu atbalsta centrs “Liepāja”
11.20–11.40 Kafijas pauze
11.40–12.10 Kā apturēt negatīvo attīstības spirāli jauniešiem ar uzvedības problēmām un kāpēc tas ir tik svarīgi? | Trine Gaardsøe, Metodecentret, Dānija
12.10–12.30 “Foršā māja” jeb kamēr nav par vēlu | Uldis Ābele, Allažu bērnu un ģimenes atbalsta centrs
12.30–13.30 Pusdienas
13.30–14.30 Paneļdiskusija: Pusaudža vajadzībās balstīta atbalsta pieeja | Natālija Laveniece-Straupmane, Tieslietu ministrija; Evita Evardsone, Valsts policija; Anete Masaļska, Bērnu un pusaudžu resursu centrs, Inga Gulbe, Bērnu aizsardzības centrs
14.30–14.45 Pauze
14.45–15.45 Praktiskās darbnīcas: Rīki speciālistu kompetenču pilnveidošanai:
- Vardarbības gadījumu risināšanas algoritms izglītības iestādēs un Bērnu aizsardzības centrs kā atbalsta resurss speciālistiem | Ako Kārlis Cekulis, Bērnu aizsardzības centrs
- Vienkārši rīki, kā runāt ar jauniešiem par (ne)veselīgām attiecībām un vardarbības atpazīšanu | Madara Kanasta-Ieviņa, Centrs "MARTA"
- Neformālās izglītības metodes darbā ar jauniešiem. Motivācija. Drosme. Radošums | Inga Laugale, Biedrība "Attīstības platforma YOU+"
15.45–16.00 Noslēgums un atziņas