Ilgtermiņa aprūpe ir pasākumu kopums ar mērķi nodrošināt dzīves kvalitātes nepazemināšanos un iespējami neatkarīgu dzīvi personai, kurai nepārejošu funkcionālu traucējumu dēļ nepieciešams ilgstošs vai pastāvīgs atbalsts pašaprūpes un ikdienas darbībās vai darbībās, kas saistītas ar neatkarīgu dzīvi.
Ilgtermiņa aprūpes pakalpojumi var tik sniegti institūcijā (ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, pansijās u.c.) vai personas dzīvesvietā (aprūpes mājās, dienas aprūpes centra, grupu mājas, dzīvokļa pakalpojums u.c.).
Lai veicinātu iedzīvotājiem ar aprūpes nepieciešamību piemērotu pakalpojumu pieejamību, 29. oktobrī valdības sēdē pieņemts plāns ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamības un attīstības veicināšanai 2024.–2029. gadam.
Raksturojot situāciju, labklājības ministrs Uldis Augulis uzsver: " Gan Eiropā kopumā, gan Latvijā palielinās iedzīvotāju dzīvildze, taču ir gadījumi, kad cilvēku fiziskā un garīgā veselība ir būtiski pasliktinājusies un viņi kļūst atkarīgi no līdzcilvēku palīdzības. Līdz ar to sociālās aizsardzības sistēmās arvien lielākam cilvēku skaitam un ilgstošākā posmā ir nepieciešami aprūpes pakalpojumi."
Plānā ietverti gan pasākumi sabiedrībā balstītu pakalpojumu attīstībai, gan pakalpojumu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā kvalitātes uzlabošanai, jo īpaši integrēto sociālās aprūpes un veselības aprūpes pakalpojumu attīstībai.
Galvenās plānotās aktivitātes, kas iekļautas plānā un kuru īstenošanā tiek sagaidīta visaktīvākā līdzdalība no pašvaldībām un sociālo pakalpojumu sniedzējiem, kuri sniedz pakalpojumus iedzīvotājiem, saistītas ar to, lai tiktu nodrošināts minimālo sociālo pakalpojumu grozs un tā ietvaros ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamība pašvaldībās. Laika posmā līdz 2029. gadam plānots izvērtēt sociālo pakalpojumu samaksas kārtību, nodrošināt veselības un sociālās aprūpes pakalpojumu integritāti ilgtermiņa aprūpes pakalpojumos, veicināt ģimeniskai videi pietuvināta pakalpojuma veidošanu pilngadīgām personām.
Tāpat nepieciešams pilnveidot sociālo pakalpojumu sniedzēju infrastruktūras sakārtošanas finansēšanas programmas, uzlabot tehnisko palīglīdzekļu un tehnoloģiju nodrošinājumu sociālajos aprūpes centros, nodrošināt pietiekamu darbinieku skaitu un konkurētspējīgu atalgojumu.
Uzsvērta arī nepieciešamība paplašināt digitālo rīku izmantošanu aprūpes procesa plānošanā un uzraudzībā, kā arī vajadzība pēc atbalsta sistēmas gan formāliem aprūpētājiem, gan arī neformāliem aprūpētājiem.
Daļu no plānotajiem pasākumiem ir iespējams īstenot esošo finanšu līdzekļu ietvaros. Taču 2026. un 2027. gadā būtu nepieciešami arī papildu līdzekļi kopā 77,9 miljonu eiro apmērā un turpmāk ik gadu – 39,6 miljonu eiro apmērā.