Neraugoties uz augstajiem sieviešu un vīriešu nodarbinātības rādītājiem, Latvijā darba samaksas atšķirība starp abiem dzimumiem joprojām saglabājas augsta. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2021. gadā sieviešu darba stundas likme bija vidēji par 14,6% zemāka nekā vīriešiem.
Arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs šī starpība saglabājas salīdzinoši augsta. Ņemot vērā, ka tas ir viens no faktoriem, kas negatīvi ietekmē gan šo valstu, gan visa reģiona iedzīvotāju emocionālo veselību un labklājību, kā arī tā ekonomisko izaugsmi, Eiropas Komisija pērn publicēja priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par to, lai ar darba samaksas pārredzamības un izpildes mehānismu palīdzību nostiprinātu principu, ka vīrieši un sievietes par vienādu vai vienādi vērtīgu darbu saņem vienādu darba samaksu.
Kā šo direktīvu vērtē Latvijas un citu Eiropas Savienības valstu eksperti? Ko vienlīdzīga atalgojuma prakses ieviešanā varam mācītiem no savas, ko – no citu valstu pieredzes? Un cik efektīvi darba samaksas pārredzamība palīdz mazināt atalgojuma atšķirības?
Atbildes uz šiem jautājumiem kopā ar ekspertiem no Igaunijas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas un Luksemburgas centīsimies rast šā gada 15. septembrī laikā no plkst. 13.00 līdz 17.00 seminārā “Vienlīdzīga darba samaksa: lielākie izaicinājumi un efektīvākie risinājumi”, ko organizē Labklājības ministrija sadarbībā ar Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūtu. Tāpat pasākumā būs iespēja dzirdēt arī vietējo uzņēmumu labās prakses piemērus.
Pasākums norisināsies Attīstības finanšu institūcijas “ALTUM” telpās (Doma laukums 4, Rīga). Tā darba valodas: latviešu un angļu.
Vietu skaits ierobežots, tāpēc aicinām interesentus reģistrēties semināram līdz 14. septembrim, aizpildot šo anketu: https://ej.uz/VienlidzigaDarbaSamaksa_15sept