Preses relīzes

Šodien, 1. aprīlī, aprit septiņi gadi kopš ir stājies spēkā Sociālā uzņēmuma likums, kas ir devis nozīmīgu ieguldījumu sociālās uzņēmējdarbības attīstībā Latvijā. Sociālā uzņēmuma likums definē kritērijus sociālā uzņēmuma statusu iegūšanai tiem uzņēmumiem, kuri savai darbībai ir izvirzījuši sociālus mērķus. Likumā ir noteikta sociālā uzņēmuma statusa iegūšanas kārtība, sociālo uzņēmumu reģistrēšanas un uzraudzības kārtība, kā arī noteikti atbalsta mehānismi, kādi pienākas sociālajam uzņēmumam.

Labklājības ministrs Reinis Uzulnieks: “Septiņu gadu laikā sociālā uzņēmējdarbība ir iemantojusi nozīmīgu lomu un atpazīstamību Latvijā. Pēdējos gados sabiedrībā ir nostiprinājusies izpratne par sociālās uzņēmējdarbības spēju risināt sociālas problēmas, sociālie uzņēmumi ne tikai rada ekonomisku vērtību, bet arī pozitīvi ietekmē sabiedrību, nodrošinot darba vietas un atbalstu dažādām sociālajām grupām. Turklāt uzņēmumi, kas darbojas ar sociālo misiju, var kalpot par iedvesmu citiem uzņēmējiem, demonstrējot, ka ir iespējams apvienot peļņas gūšanu ar sociālo mērķu īstenošanu”.

Kopš likuma stāšanās spēkā septiņu gadu laikā sociālā uzņēmuma statusu pavisam bija ieguvis 341 uzņēmums, bet pašreiz  aktīvi darbojas 253 uzņēmumi. Aplūkojot uzņēmumus pēc to sociālās ietekmes veida, 62% uzņēmumu atbalsta sabiedrības grupas, kuru dzīvi ietekmē sabiedrībai būtiskas problēmas (izglītība, veselības aprūpe, sports un rekreācija, sociālie pakalpojumi), dzīves kvalitātes uzlabošanu, 21% uzņēmums rada sociālo ietekmi, nodarbinot mērķa grupu pārstāvjus (darba integrācija), savukārt 17% uzņēmumu rada ilgstošu pozitīvu sociālo ietekmi, veicot visai sabiedrībai nozīmīgas aktivitātes (vides un dzīvnieku aizsardzība, kultūras daudzveidība).

Sociālie uzņēmumi darbojas visā Latvijas teritorijā, taču no kopējā skaita 253 uzņēmumiem visvairāk sociālo uzņēmumu – 115 uzņēmumi jeb 45% atrodas Rīgā, vēl 67 uzņēmumi jeb 27% ir Pierīgā. Savukārt 21 uzņēmums (8%) atrodas Zemgalē, 18 uzņēmumi (7%) ir Vidzemē, 17 uzņēmumi (7%) atrodas Kurzemē un 15 uzņēmumi (6%) ir Latgalē.

Sociālā uzņēmuma likums nosaka vairākus praktiskus atbalsta instrumentus. Piemēram, pašvaldību tiesības piešķirt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, publiskas personas tiesības nodot tai piederošo mantu bezatlīdzības lietošanā, piesaistīt brīvprātīgā darba veicējus. Sociālie uzņēmumi var saņemt kompensāciju par nodarbināto personu ar invaliditāti un garīga rakstura traucējumiem veikto Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu devēja daļu, vienreizēju algas kompensāciju un darba devēja izmaksāto slimības naudu.

Īpaši populārs atbalsta instruments ir finanšu institūcijā ALTUM pieejamais grantu atbalsts – līdz 40 000 eiro sociālās uzņēmējdarbības uzsākšanai un līdz 200 000 eiro uzņēmuma attīstībai, ja uzņēmums ir vismaz divus gadus vecs. Sociālais uzņēmums var pretendēt uz grantu, tiklīdz ir saņemts sociālā uzņēmuma statuss. Kā jau biznesā, arī sociālajā uzņēmējdarbībā, granta saņemšanai ir jāsagatavo biznesa plāns, kas apraksta ieplānotās aktivitātes un apliecina uzņēmuma dzīvotspēju ilgtermiņā. Šobrīd jaunajā ALTUM grantu atbalsta programmā, kas pieejama no 2024.gada, ar sociālajiem uzņēmumiem ir noslēgti 50 līgumi ar vidējo granta summu 62 tūkstoši eiro.

Interese par sociālā uzņēmuma statusa iegūšanas iespējām joprojām saglabājas augsta, katru mēnesi Labklājības ministrija saņem četrus līdz sešus pieteikumus no potenciālajiem sociālajiem uzņēmumiem. Atbalsts sociālajiem uzņēmumiem ir būtisks, lai attīstītu sociālā biznesa idejas un realizētu dzīvē sociālos mērķus. Lai atvieglotu kvalitatīvu biznesa plānu sagatavošanu, Labklājības ministrija 2025.gada otrajā pusē sniegs iespēju sociālajiem uzņēmējiem saņemt bezmaksas konsultācijas biznesa plāna izstrādei. Lai veicinātu sociālās uzņēmējdarbības attīstību un atpazīstamību, arī 2025.gadā tiks turpināta iepriekšējos gados iedibinātā tradīcija – sociālās uzņēmējdarbības nedēļa oktobrī, kurā tiek popularizētas sociālās uzņēmējdarbības idejas un veicināta sociālo uzņēmumu atpazīstamība. Atbalsta pasākumi paredzēti 2025.gada otrajā pusgadā un par tiem informācija tiks publicēta Labklājības ministrijas mājaslapā, sociālajos tīklos un medijos.

Eiropas Sociālā fonda Plus projekts “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai” tiek īstenots saskaņā ar Ministru Kabineta 2023. gada 19. decembra noteikumiem Nr. 818 “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.3. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku" 4.3.3.3. pasākuma "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" īstenošanas noteikumi”.