Klātienē pulcējot vairāk nekā 130 speciālistus no visas Latvijas, šī gada 25. novembrī norisinājās Labklājības ministrijas ikgadējā konference “Solis pirms: Darbs ar pusaudžiem vardarbības novēršanai”. Tā bija veltīta pusaudžu ar vardarbīgu uzvedību problemātikai. Konferences laikā tika skatītas šādas tēmas:
- vardarbības izplatība pusaudžu vidē – tās cēloņi un sekas;
- pusaudžu vecumposma specifika – attīstība, uzvedība, izaicinājumi un ieteikumi speciālistiem;
- pusaudžu vajadzībās balstīts pakalpojums – nacionāla un starptautiska (Ziemeļīrija un Dānija) mēroga labās prakses piemēri.
Labklājības ministrs Uldis Augulis “Vardarbība nav tikai statistikas rādītājs vai abstrakts jēdziens - tā ir realitāte, kas skar mūsu bērnu dzīvi. Labklājības ministrijā apzināmies, ka vardarbības novēršana nav tikai viena sektora vai institūcijas uzdevums, tas ir komplekss un daudzslāņains izaicinājums, kas prasa koordinētu un sistēmisku pieeju, kuras centrā ir jānostāda jaunieši - viņu drošība, attīstība un nākotne. Neviens speciālists, vecāks vai institūcija nevar vienatnē risināt šo izaicinājumu. Mums ir nepieciešama cieša, atbildīga un pilnvērtīga sadarbība starp visām iesaistītajām pusēm. Ar ekspertu zināšanām, vecāku iesaisti, pašvaldību atbalstu un valsts politikas mērķtiecīgu īstenošanu mēs varam radīt drošu vidi mūsu jauniešiem.”
Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere "Vardarbībai nav vietas sabiedrībā, īpaši vidē, kurā aug un attīstās bērni. Bērns nepiedzimst par varmāku - par tādu viņu visbiežāk padara līdzcilvēki un pieredzētā vardarbība, pamešana novārtā vai nepietiekama emocionālā atbalsta saņemšana. Vardarbības sekas atstāj dziļas rētas, kas var veidot vardarbības ciklu no paaudzes uz paaudzi. Ja bērns kļūst agresīvs pret sevi vai citiem, tas ir skaidrs signāls, ka viņa vajadzības ir palikušas nepamanītas. Mums ir jāatceras - nav svešu bērnu. Mēs katrs esam atbildīgs par Latviju, kādu kopīgi to veidojam, tādēļ mūsu uzdevums ir ieraudzīt un palīdzēt ikvienam bērnam, lai apturētu vardarbības izplatību un veidotu mums visiem drošāku nākotni. Tāpēc nebūsim iecietīgi pret vardarbību."
Atziņas no konferences dalībniekiem:
“Paldies organizētājiem par dinamisku pasākuma noriti. Saturs aktuāls, saistošs. Diskusijas atklāja lielas nepilnības normatīvajos aktos, lai vardarbība tiktu agrīni diagnosticēta un tālākā laika posmā radītu mazāk traumatiskas sekas cietušajam.”
“Vēlos turpināt izglītoties, jo šī brīža jaunieši ir sarežģīti.”
“Neviens šajā pasaulē nepiedzimst ļauns un vardarbīgs, tāds cilvēks paliek dzīves laikā, tādu viņu izveido, vide, kurā viņš dzīvo un kopiena, kurai viņš pieder.”