Otrdien, 26. novembrī, Labklājības ministrijā norisinājās meistarklase par pusaudžu vajadzībās un datos balstītu pakalpojumu izveidi, kas vērsti uz atbalsta sniegšanu un likumpārkāpumu riska mazināšanu. Pasākumā Kelvins Dohertijs no Ziemeļīrijas “Youth Justice Agency” un Trine Gaardsøe no Dānijas organizācijas “Metodecentret” dalījās pieredzē un labās prakses piemēros, kas sniedz ieskatu par efektīvām metodēm darbam ar jauniešiem.
Meistarklase pulcēja valsts un pašvaldību līmeņa politikas veidotājus, sociālo pakalpojumu sniedzējus un nevalstisko organizāciju pārstāvjus. Dalībnieki augstu novērtēja iespēju gūt ieskatu pierādījumos balstītu programmu veidošanā un starpinstitucionālās sadarbības nozīmē, lai pasargātu bērnus no nokļūšanas krimināltiesību sistēmā.
Eksperti uzsvēra daudzdimensionālās pieejas nozīmi pusaudžu likumpārkāpumu novēršanā. Tika akcentēta agrīna, plaša un holistiska intervence, kas vienlaikus samazina riska faktorus un stiprina tādus aizsargājošos faktorus kā, piemēram, jaunieša labbūtību attiecību, izglītības un brīvā laika kontekstā. Tika norādīts, ka būtiska ir pieaugušo – vecāku, skolotāju un speciālistu – atbildība, kā arī ģimenes un sociālās vides loma bērna uzvedības uzlabošanā.
Īpaša uzmanība tika pievērsta kvalitatīvai koordinācijai starp dažādiem pakalpojumu sniedzējiem, lai nodrošinātu bērna vajadzībās fokusētu atbalstu. Dānijas pieredzē izcelta krīzes intervence, kurā speciālisti sākotnēji aktīvi iesaistās problēmas risināšanā, bet pakāpeniski savu klātbūtni samazina, ļaujot ģimenei uzņemties atbildību. Tika uzsvērts, ka būtiska ir paša pusaudža līdzdalība rehabilitācijas plāna izstrādē un tas, ka dokumenti jāveido bērnam saprotamā un draudzīgā valodā. Kā sacīja viens no ekspertiem: "Engagement is treatment" – efektīva palīdzība ir balstīta sadarbībā, nevis piespiedu mehānismos.
Meistarklase deva vērtīgu ieskatu efektīvā pieejā darbam ar pusaudžiem, stiprinot ne tikai profesionāļu zināšanas, bet arī starpinstitucionālo sadarbību un izpratni par bērna aktīvi līdzdalību ne tikai pakalpojuma saņemšanā, bet arī tā izveidē un izvērtēšanā.
Meistarklase tika īstenota Eiropas Sociālā fonda Plus projekta Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001 “Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” ietvaros. Projekta mērķis ir izstrādāt un ieviest atbalsta instrumentus, lai novērstu vardarbību pret bērniem un vardarbību ģimenē, aptverot gan vardarbības gadījumus pret bērniem ģimenē un ārpusģimenes aprūpē, gan vardarbības gadījumus ģimenē pret pilngadīgām personām, tostarp vardarbību pret partneri un vardarbību pret senioriem, kā arī īstenot izglītošanas un informēšanas pasākumus speciālistiem un sabiedrībai.