2024. gada 7. maijā tika pieņemta Padomes direktīva 2024/1499 par līdztiesības iestāžu standartiem attiecībā uz vienlīdzīgu attieksmi pret personām neatkarīgi no viņu rases vai etniskās piederības, vienlīdzīgu attieksmi nodarbinātības un profesijas jautājumos pret personām neatkarīgi no viņu reliģijas vai pārliecības, invaliditātes, vecuma vai seksuālās orientācijas, vienlīdzīgu attieksmi pret vīriešiem un sievietēm sociālā nodrošinājuma jautājumos un attiecībā uz piekļuvi precēm un pakalpojumiem un preču piegādi un pakalpojumu sniegšanu, un ar ko groza Direktīvas 2000/43/EK un 2004/113/EK, bet 2024. gada 14. maijā – Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2024/1500 par līdztiesības iestāžu standartiem attiecībā uz vienlīdzīgu attieksmi un iespēju vienlīdzību starp sievietēm un vīriešiem nodarbinātības un profesijas jautājumos un ar ko groza Direktīvas 2006/54/EK un 2010/41/ES (turpmāk – Direktīvas).
Direktīvas nosaka minimālās prasības līdztiesības iestāžu darbībai ar mērķi uzlabot to efektivitāti un garantēt to neatkarību, tādejādi stiprinot vienlīdzīgas attieksmes principa piemērošanu.
Saskaņā ar Direktīvām dalībvalstis izraugās vienu vai vairākas līdztiesības iestādes, kas, veicot savus uzdevumus un īstenojot savu kompetenci, ir neatkarīgas un brīvas no ārējās ietekmes, jo īpaši attiecībā uz to juridisko struktūru, atbildību, budžetu, personālu un organizatoriskajiem jautājumiem.
Direktīvas paredz, ka līdztiesības iestādes spēj sniegt palīdzību iespējamiem cietušajiem, kā arī informē par:
- tiesisko regulējumu, tostarp konsultējot par cietušo konkrēto situāciju;
- līdztiesības iestādes piedāvātajiem pakalpojumiem un saistītajiem procesuālajiem aspektiem;
- pieejamajiem tiesiskās aizsardzības līdzekļiem, tostarp par iespēju celt prasību tiesā;
- piemērojamiem konfidencialitātes noteikumiem un personas datu aizsardzību; un
- iespējām saņemt psiholoģisku vai cita veida attiecīgu atbalstu no citām iestādēm vai organizācijām.
Vienlaikus līdztiesības iestādes var arī
- izmeklēt lietas, ja līdztiesības iestādes uzskata, ka var būt pārkāpts vienlīdzīgas attieksmes princips, kā arī piekļūt informācijai un dokumentiem, lai noteiktu, vai ir notikusi diskriminācija;
- piedalīties tiesvedībā administratīvajās un civiltiesību lietās, kas ietver gan tiesības uzsākt tiesvedību cietuši vārdā, gan piedalīties tiesvedībā, lai atbalstītu cietušos, gan tiesības uzsākt tiesvedību savā vārdā, lai aizstāvētu sabiedrības intereses u.c.
Atbilstoši Direktīvām līdztiesības iestādes
- pieņem darba programmu, kurā izklāstītas to prioritātes un paredzamās darbības;
- sagatavo un publisko gada darbības pārskatu, tostarp gada budžetu, personāla un finanšu pārskatus; un
- vismaz reizi četros gados publicē vienu vai vairākus ziņojumus ar ieteikumiem par situāciju vienlīdzīgas attieksmes un diskriminācijas jomā, tostarp iespējamiem strukturāliem jautājumiem, savā dalībvalstī.
Dalībvalstīm Direktīvu prasības ir jāievieš nacionālajos tiesību aktos līdz 2026. gada 19. jūnijam