Projekts Nr. 4.3.3.3. "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai"
Normatīvie dokumenti: Ministru kabineta 2023.gada 19.decembra noteikumi Nr. 818 "Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku" 4.3.3.3. pasākuma "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" īstenošanas noteikumi.
Projekta īstenošanas periods: 2023.gada decembris līdz 2029.gada 31.decembris.
Kopējais finansējums: Pasākumam plānotais un pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 12 000 000 euro, tai skaitā ESF+ finansējums – 10 200 000 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 1 800 000 euro.
Mērķa grupa: sociālie uzņēmumi, kuru tiešie vai netiešie dalībnieki nav publiskas personas, fiziskas personas, kuras plāno uzsākt sociālo uzņēmējdarbību, sociālās atstumtības riskam pakļautās iedzīvotāju grupas.
Projekta ietvaros minētās aktivitātes plānots īstenot kopā ar sadarbības partneri, akciju sabiedrību “Attīstības finanšu institūcija Altum”, kas veiks atbalsta sniegšanu sociālās uzņēmējdarbības veicējiem.
Galvenās aktivitātes:
1. Atbalsts sociālajiem uzņēmumiem
Aktivitātes mērķis ir informēt sociālos uzņēmējus un Latvijas iedzīvotājus par sociālo uzņēmumu piedāvātajām iespējām, to nozīmi un iespējamo ieguldījumu tautsaimniecības izaugsmes veicināšanā.
Lai sasniegtu projekta mērķauditoriju - sociālos uzņēmējus par iespējām piedalīties projektā, pasākuma publicitātei tiks nodrošinātas publikācijas elektroniskajos un drukātajos medijos.
Lai veicinātu kvalitatīvu dialogu par šo tēmu tiks īstenoti sabiedrības izpratnes veidošanas pasākumi, kas ietvers informēšanas un izglītošanas pasākumus (diskusijas, domnīcas, seminārus, konferences). Šo pasākumu mērķis ir atspoguļot aktuālos sociālās uzņēmējdarbības jautājumus, t.sk. par sociāliem uzņēmumiem raksturīgiem specifiskiem kritērijiem, atbalsta sistēmas veidošanas pasākumiem, kā arī sabiedrības iesaisti sociālo problēmu risināšanā.
Projektā tiks organizēti informatīvi semināri par sociālās uzņēmējdarbības pazīmēm/kritērijiem, kā arī par atbalsta sniegšanas iespējām sociālajai uzņēmējdarbībai, un šādas uzņēmējdarbības pieredzi.
Iepirkuma rezultātā uz uzņēmuma līguma tiks piesaistīti pakalpojuma sniedzēji sabiedrības izpratnes veidošanas darbību īstenošanai un nodrošināšanai.
Lai iedzīvotājus, iestādes un komersantus sasniegtu praktiskā informācija, plānotas informatīvās aktivitātes gan Rīgā, gan Latvijas reģionos. Lai iepazīstinātu potenciālos projekta dalībniekus ar informāciju par atbalsta iespējām sociālajai uzņēmējdarbībai reģionos, sadarbībā ar plānošanas reģioniem tiks organizēti semināri uzņēmējiem, kas ir ieinteresēti veicināt jaunu uzņēmumu izveidi un attīstīt jaunas sociālās uzņēmējdarbības idejas.
2. Sociālās uzņēmējdarbības uzsākšanas veicināšana
Aktivitātes ietvaros tiek īstenota sociālās uzņēmējdarbības uzsākšanas veicināšana:
- sociālās uzņēmējdarbības ideju konkursa organizēšana;
- konsultāciju nodrošināšana sociālās uzņēmējdarbības uzsācēju biznesa plānu izstrādei.
Aktivitāte tiek īstenota divos posmos – iepirkuma rezultātā tiek piesaistīti pakalpojumu sniedzēji (juridiskas vai fiziskas personas) labāko ideju izvērtēšanai un atlasei. Otrajā posmā, pēc ideju izvērtēšanas, sociālās uzņēmējdarbības uzsācēju mērķa grupai tiek nodrošinātas konsultācijas.
Aktivitāte paredzēta sociālās uzņēmējdarbības uzsācēju mērķa grupai - fiziskām personām, kuras plāno uzsākt sociālo uzņēmējdarbību. Projekta ietvaros paredzēti konsultatīvie un finanšu atbalsta instrumenti sociālās uzņēmējdarbības uzsācējiem, kuri plāno uzsākt sociālo uzņēmējdarbību darbojoties izvēlētajā jomā.
3. Sociālo uzņēmumu atbalsta veids grants
Aktivitāti par piemērotāko atbalsta instrumentu noteikšanu un atbalsta sniegšanu sociālās uzņēmējdarbības veicējiem nodrošina sadarbības partneris. Granti no 10 000 līdz 200 000 EUR investīcijām, apgrozāmajiem līdzekļiem (t.sk. darba atlīdzības izmaksām) atbilstoši biznesa plānam un granta nosacījumiem. Sociālās uzņēmējdarbības uzsācēji var saņemt sadarbības partnera piešķirto atbalstu, ja tie ir ieguvuši sociālā uzņēmuma statusu atbilstoši Sociālā uzņēmuma likumam.
Lai pretendētu uz finanšu atbalstu, sociālie uzņēmumi un sociālās uzņēmējdarbības uzsācēji iesniedz sadarbības partnerim finanšu atbalsta pieteikumu, biznesa plānu un, ja nepieciešams, citu ar tā īstenošanu saistīto informāciju. Ja tiek pieņemts lēmums par finanšu atbalsta piešķiršanu, sadarbības partneris:
- ar sociālo uzņēmumu slēdz civiltiesisku līgumu (turpmāk – finanšu atbalsta līgums);
- sociālās uzņēmējdarbības uzsācējam nosūta finanšu atbalsta piedāvājumu. Sociālās uzņēmējdarbības uzsācējs divu mēnešu laikā pēc finanšu atbalsta piedāvājuma saņemšanas kā sabiedrības ar ierobežotu atbildību pārstāvis iesniedz Labklājības ministrijā iesniegumu sociālā uzņēmuma statusa iegūšanai.
4. Kompensācijas sociālajiem uzņēmumiem
Sociālie uzņēmumi, kas nodarbina personas ar invaliditāti vai garīga rakstura traucējumiem, iesniedzot valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu darba devēja daļas kompensācijas, vienreizējas darba algas kompensācijas un darba devēja izmaksātās slimības naudas kompensācijas pieteikumu.
- valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu darba devēja daļu kompensē par kalendāra ceturksnī samaksāto summu. Kompensāciju piešķir mēneša laikā pēc kompensācijas pieprasījuma saņemšanas, ievērojot normatīvajos aktos par valsts sociālo apdrošināšanu noteikto obligāto iemaksu likmi un nepārsniedzot summu, kas ir vienāda ar valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu darba devēja daļu no vidējās darba algas attiecīgajā profesijā kalendāra ceturkšņa pirmajā mēnesī. Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu darba devēja daļas kompensāciju neizmaksā par nodarbinātajiem, kuru darba atlīdzība attiecīgajā laikposmā tiek kompensēta no cita publiskā finansējuma;
- vienreizēju darba algas kompensāciju sociālajiem uzņēmumiem piešķir mēneša laikā pēc kompensācijas pieprasījuma saņemšanas par personas ar invaliditāti vai garīga rakstura traucējumiem nodarbināšanu, kurai pirms darba tiesisko attiecību uzsākšanas ir bijis bezdarbnieka statuss. Kompensācijas apmērs nepārsniedz 100 procentus no vidējās darba algas attiecīgajā profesijā kalendāra ceturkšņa pirmajā mēnesī;
- darba devēja izmaksātās slimības naudas kompensāciju sociālajiem uzņēmumiem piešķir mēneša laikā pēc kompensācijas pieprasījuma saņemšanas, ievērojot normatīvajos aktos noteiktos darba devēja pienākumus izmaksāt slimības naudu;
- personas ar garīga rakstura traucējumiem pasākumā iesaista, pamatojoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas vai Valsts pedagoģiski medicīniskās komisijas, vai ārsta psihiatra izsniegtu atzinumu.
5. Informācijas un publicitātes pasākumi par projekta īstenošanu
Informācija par projektu (t.sk. par līdzfinansējumu no ESF+) tiks izvietota ministrijas un sadarbības partnera telpās uz informatīvajiem plakātiem. Par projekta īstenošanu tiks nodrošināta projekta publicitāte, sniedzot informāciju plašsaziņas līdzekļiem, regulāri aktualizēta informācija LM un sadarbības partnera mājaslapā un LM Facebook kontā.