2024. gada 20. martā Eiropas Komisija publicēja priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par stažieru darba nosacījumu uzlabošanu un īstenošanu un cīņu pret tādām pastāvīgām darba attiecībām, kas noformētas kā stažēšanās (turpmāk - priekšlikums). Kopā ar šo priekšlikumu tika publicēts arī priekšlikums Padomes ieteikumam par pastiprinātu stažēšanās kvalitātes ietvaru.

Priekšlikuma mērķis ir noteikt vienotu principu un pasākumu ietvaru, lai uzlabotu un īstenotu stažieru darba nosacījumus, kā arī apkarotu tādas pastāvīgas darba tiesiskās attiecības, kas krāpnieciski noformētas kā stažēšanās.

Ar stažēšanos priekšlikuma ietvaros saprot ierobežota ilguma darba praksi, kurā ietverts būtisks mācīšanās vai apmācību komponents un kuru veic, lai gūtu praktisku un profesionālu pieredzi nolūkā uzlabot nodarbināmību, kā arī atvieglot pāreju uz pastāvīgām darba tiesiskajām attiecībām vai iegūtu profesiju. Saskaņā ar priekšlikumu stažieriem darba nosacījumu un atalgojuma ziņā tiek nodrošināta ne mazāk labvēlīga attieksme kā pret salīdzināmiem pastāvīgiem darba ņēmējiem uzņēmumā.

Dalībvalstīm ir jānodrošina efektīva kontrole un inspekcijas, lai atklātu pastāvīgas darba tiesiskās attiecības, kas krāpnieciski noformētas kā stažēšanās. Darba devējam ir pienākums sniegt informāciju kompetentajām iestādēm. Izvērtējumā ņem vērā šādus elementus:

  • iespējamā stažēšanās neietver būtisku mācību vai apmācību komponentu;

  • stažēšanās pārmērīgs ilgums vai vairākas secīgas stažēšanās;

  • līdzvērtīgi uzdevumi, pienākumi un darba intensitāte kā pastāvīgiem darbiniekiem;

  • iepriekšējās darba pieredzes pieprasīšana;

  • augsts iespējamo stažēšanos īpatsvars, salīdzinot ar pastāvīgām darba tiesiskajām attiecībām;

  • ievērojams skaits iespējamo stažieru.

Saskaņā ar priekšlikumu dalībvalstīm ir jāparedz sankcijas par noteikumu pārkāpšanu. Dalībvalstīm direktīva ir jāievieš nacionālajos tiesību aktos 2 gadu laikā pēc tās pieņemšanas.

Kontaktpersona:

Raimonds Brīdaks

Vecākais eksperts
raimonds.bridaks [at] lm.gov.lv