Invaliditātes likuma 12. panta

Ministru kabineta 2010. gada 28. decembra noteikumi Nr.1208 "Noteikumi par psihologa pakalpojuma apjomu personai līdz 18 gadiem, kurai pirmreizēji noteikta invaliditāte un kura dzīvo ģimenē, kā arī tās likumiskajam pārstāvim, un pakalpojuma saņemšanas kārtību". https://likumi.lv/ta/id/223858

Bērnam ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam gada laikā pēc pirmreizēji noteiktas invaliditātes, kurš dzīvo ģimenē, kā arī bērna ar invaliditāti likumiskajam pārstāvim ir tiesības saņemt no valsts budžeta apmaksātas 10 psihologa pakalpojuma konsultācijas.

Psihologa pakalpojumu var sniegt persona, kurai ir atbilstoša izglītība un vismaz divu gadu pieredze ģimeņu ar bērniem konsultēšanā.

Vienas psihologa pakalpojuma konsultācijas cena ir 35 euro par vienu konsultāciju

Papildus tiek apmaksāti ar individuālo konsultāciju organizēšanu saistītie izdevumi (piemēram, materiālu sagatavošana u.tml.) ne vairāk kā 2,29 euro apmērā par vienu konsultāciju.

Psihologa pakalpojumu var pieprasīt pašvaldības sociālais dienestā, kurā ir deklarēta bērna ar invaliditāti vai tā likumiskā pārstāvja dzīvesvieta.

Pašvaldības sociālajā dienestā jāiesniedz iesniegums psihologa pakalpojuma piešķiršanai. Iesniegumā jānorāda bērna un likumiskā pārstāvja personas dati, deklarētā un faktiskā dzīvesvieta, ja tā atšķiras no deklarētās dzīvesvietas.

Iesniegumu psihologa pakalpojuma pieprasīšanai var iesniegt:

  • sociālajā dienestā klātienē;
  • elektroniski nosūtīt uz sociālā dienesta e-pastu (parakstot to ar drošu elektronisko parakstu);
  • nosūtīt pa pastu.

Iesniegumā var norādīt arī vēlamo psihologa pakalpojuma sniedzējs, ja personai tāds ir zināms.

Pēc iesnieguma saņemšanas pašvaldības sociālais dienests 10 darbdienu laikā pieņem lēmumu par:

  • psihologa pakalpojuma piešķiršanu;
  • atteikumu piešķirt psihologa pakalpojumu, ja persona neatbilst pakalpojuma saņemšanas nosacījumiem;
  • psihologa pakalpojuma piešķiršanu un personas uzņemšanu psihologa pakalpojuma saņēmēju rindā, ja pakalpojumu nav iespējams nodrošināt uzreiz.

Pēc lēmuma pieņemšanas pašvaldības sociālais dienests personai izsniedz lēmumu par psihologa pakalpojuma piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt, vai lēmumu par psihologa pakalpojuma piešķiršanu un personas uzņemšanu psihologa pakalpojuma saņēmēju rindā.

Pēc pozitīva lēmuma pieņemšanas pašvaldības sociālais dienests noslēdz līgumu ar psihologa pakalpojuma sniedzēju un izsniedz nosūtījumu personai psihologa pakalpojuma saņemšanai.

Invaliditātes likums un Ministru kabineta 2010. gada 28. decembra noteikumi Nr.1208 "Noteikumi par psihologa pakalpojuma apjomu personai līdz 18 gadiem, kurai pirmreizēji noteikta invaliditāte un kura dzīvo ģimenē, kā arī tās likumiskajam pārstāvim, un pakalpojuma saņemšanas kārtību" paredz, ka bērniem, kuriem pirmreizēji noteikta invaliditāte viena gada laikā pēc pirmreizēji noteiktās invaliditātes, un viņu likumiskajiem pārstāvjiem ir tiesības saņemt 10 valsts apmaksātas psihologa konsultācijas.

Mērķa grupas lielums – bērnu skaits, kuriem pirmreizēji noteikts bērna ar invaliditāti statuss, pārsniedz 800 bērnus gadā, tomēr psihologa pakalpojuma pieprasījums ir neliels, vidēji 4 personas gadā.

Labklājības ministrija apzinoties, ka psihologa pakalpojumu izmanto ļoti neliela daļa no mērķa grupas veica aptauju par psihologa pakalpojum bērniem ar invaliditāti, lai iegūtu viedokli un ieteikumus iespējamiem psihologa pakalpojuma pilnveidojumiem, aptaujājot gan pašvaldību sociālo dienestu pārstāvjus, gan bērnu ar invaliditāti vecākus.

Aptaujas mērķis bija noskaidrot psihologa pakalpojuma zemā pieprasījuma iemeslus, kā arī identificēt, kādi uzlabojumi psihologa pakalpojuma nodrošināšanā būtu nepieciešami vai iespējams pat pakalpojuma radikāla transformācija, lai nodrošinātu mērķētu atbalstu ģimenēm, kuras audzina bērnu ar invaliditāti.

Aptauja notika no 2023. gada 6. novembra līdz 2023. gada 30. novembrim.