ansamblis_ASU

2024.gada 11.maijā apritēja trīs gadi, kopš aktīvi darbojās Sociālo uzņēmumu komisija pašreizējā sastāvā. Saskaņā ar Sociālā uzņēmuma likumu Labklājības ministrija izveido Sociālo uzņēmumu komisiju un nodrošina tās darbību, reizi trijos gados atjaunojot komisijas sastāvu. Sociālo uzņēmumu komisija ir koleģiāla konsultatīva institūcija, kuras sastāvā vienādā skaitā pārstāvētas ministrijas un nevalstiskais sektors. Sociālo uzņēmumu komisija izskata pretendentu iesniegumus sociālā uzņēmuma statusam un sociālo uzņēmumu darbības pārskatus, izvērtējot to atbilstību Sociālā uzņēmuma likumā noteiktajiem kritērijiem, un sniedz atzinumus Labklājības ministrijai.

Sociālo uzņēmumu komisijā nevalstisko sektoru trīs gadus pārstāvēja Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija, biedrība "New Door", Svētā Lūkas atbalsta biedrība, Reģionālo attīstības centru apvienība un Latvijas Nedzirdīgo savienība. Komisijā darbojās arī pa vienam pārstāvim no Labklājības ministrijas, Finanšu ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Kultūras ministrijas.

Sociālo uzņēmumu komisijai pēdējo trīs gadu laikā ir bijušas 43 sēdes, kuru ietvaros izskatīti 96 pretendentu iesniegumi un 88 uzņēmumiem piešķirts sociālā uzņēmuma statuss, izskatīti 488 sociālā uzņēmuma gada darbības pārskati.

Paveiktais liecina par Sociālo uzņēmumu komisijas aktīvo lomu un darba apjomu, pieņemot lēmumus par sociālā uzņēmumu statusa piešķiršanu un gada darbības pārskatu izvērtēšanu. Nodrošinot pēctecību, arī jaunais Sociālo uzņēmumu komisijas sastāvs turpinās veicināt sociālo uzņēmumu sektora attīstību, ņemot vērā iepriekšējās iestrādes un uzkrāto pieredzi. Jaunais Sociālo uzņēmumu komisijas sastāvs nākamajiem trijiem gadiem savu darbu sāks ar 2024.gada 21.maiju un tajā darbosies pārstāvji no Svētā Lūkas atbalsta biedrības, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas, Biedrības “Cerību spārni”, Reģionālo attīstības centru apvienības un Nodibinājuma “Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas Jauniešu centrs”.

Latvijā šobrīd darbojas 208 sociālie uzņēmumi. Iepriekšējos gados ar Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējumu Altum sociālās uzņēmējdarbības grantu programmā tika atbalstīti 204 sociālā biznesa projekti par kopējo summu 12,2 miljoniem eiro. Labklājības ministrija ir uzsākusi sociālās uzņēmējdarbības atbalstu arī jaunajā Eiropas Savienības fondu plānošanas periodā 2024.-2029.gadā. Projekta “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai” ietvaros ir paredzēts konsultatīvais un informatīvais atbalsts, informēšanas un izglītošanas pasākumi, kā arī sociālā biznesa atbalsta instrumenti – granti, konsultācijas biznesa plāna sagatavošanai un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kompensācijas par personu ar invaliditāti un garīga rakstura traucējumu nodarbināšanu.

Atbalsts sociālajiem uzņēmumiem ir būtisks, lai attīstītu sociālā biznesa idejas un realizētu dzīvē sociālos mērķus. Granti ir paredzēti biznesa uzsācējiem un uzņēmējdarbības attīstībai, tie būs pieejami sākot no 2024.gada jūnija. Aicinām interesentus sekot aktuālajai informācijai Labklājības ministrijas un ALTUM mājas lapās.

 

Eiropas Sociālā fonda Plus projekts “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai” tiek īstenots saskaņā ar Ministru Kabineta 2023. gada 19. decembra noteikumiem Nr. 818 “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.3. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku" 4.3.3.3. pasākuma "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" īstenošanas noteikumi”.

 

Informāciju sagatavoja:
Sandra Kuharenoka, Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta projekta "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021763, sandra.kuharenoka@lm.gov.lv