Preses relīzes

Turpinās sāktā vakcinācija ilgstošas sociālās aprūpes centros (SAC). Februāra vidū 144 SAC tika vakcinēti 4677 klienti un 2227 darbinieki, kas ir attiecīgi 53% un 80% no to cilvēku skaita, kuri izteica vēlmi vakcinēties. Daļa klientu un darbinieku pagaidām netiek vakcinēti, jo nesen izslimojuši Covid-19 un ieguvuši imunitāti uz apmēram 90 dienām.

Labklājības ministrija sadarbībā ar Veselības ministriju un Vakcinācijas projekta biroju regulāri informē un sniedz konsultatīvo palīdzību SAC un pašvaldību pārstāvjiem par vakcinācijas nozīmīgumu un procesu, kā arī nepieciešamo atbalstu veiksmīgas Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai. Īpašu uzmanība tiek veltīta tām ilgstošas SAC, kuros ir novērojama zema klientu un darbinieku vēlme vakcinēties.

Šādi fakti minēti informatīvajā ziņojumā par Rīcības plāna Covid-19 izplatības ierobežošanai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās izpildes gaitu, ko otrdien, 9. martā, izskatīja un pieņēma zināšanai valdības sēdē. Ziņojumā iekļauta informācija par Rīcības plānā noteikto uzdevumu izpildi laika periodā no 2021. gada 6. līdz 26. februārim.

Ziņojumā norādīts, ka ir noslēgts līgums ar par 103 tūkstošu Covid-19 antigēna eksprestestu (antigēna (Ag) noteikšanas testi) iegādi SAC darbinieku testēšanai. Ir pieņemts lēmums par uzvarētāju pulsa oksimetru iepirkumā, līgumu ar to plānots noslēgt tuvākajās dienās. Pulsa oksimetru piegāde atbilstoši iepirkuma nolikumam būs 10 darba dienas no līguma noslēgšanas.

Tiek kompensēti izdevumi SAC, lai nodrošinātu piemaksu personālam, ja klientiem ir konstatēta Covid-19 infekcija. Janvārī piemaksu saņēma 1 646 darbinieki (51 SAC) 38 pašvaldībās. Operatīvās vadības grupā nav atbalstīts LM priekšlikums par piemaksu kompensēšanu līdz 100% apmērā no mēnešalgas paaugstināta riska apstākļos aprūpē iesaistītajam SAC personālam.

Ziņojumā uzsvērts, ka situācija SAC, tāpat kā kopējā situācija ar Covid-19 pārējā sabiedrībā, ir mainīga. Lai tā uzlabotos, ir nepieciešams skaidrot, izglītot  un motivēt institūcijas darbiniekus un klientus vakcinācijai, kā arī nodrošināt noteikto piesardzības un drošības pasākumu nodrošināšanu, kā arī Rīcības plānā noteikto pasākumu ieviešanu. Tāpēc tiek organizētas regulāras tikšanās un semināri ar SAC pārstāvjiem par aktuāliem un praktiskiem jautājumiem Covid-19 ierobežošanas pasākumu nodrošināšanā, vadlīniju un rekomendāciju praktiskā ieviešanā.